Sosyal Medya Yönetim Araçları ile Zaman Kazanın

Sosyal medya pazarlama işlemlerini daha kolay hale getirmeniz mi gerekiyor?

Birden fazla hesabınızı yönetmek için daha iyi bir yol mu arıyorsunuz?

Bu yazımızda beş sosyal medya yönetim aracını inceleyerek sosyal medya çalışmalarınızı nasıl kolaylaştırabileceklerini anlatacağız.

 

1 – Everypost

 

Everypost’un siyah – beyaz yönetim paneli işletmenizin akışını hızlandırarak sosyal medya pazarlamanızı kolaylaştırmayı amaçlıyor.

 

Giriş yaptıktan sonra, sağ üst köşeden hesaplarınızı ekleyebilir ve hangi içerikleri paylaşacağınızı seçebilirsiniz. Facebook, Pinterest, Twitter, LinkedIn, Google+ ve Tumblr hesaplarınızı bağlayabilirsiniz.

 

Ara yüz oldukça basit. Sağ tarafta, Instagram, YouTube, Flickr veya Pinterest’ten içerikleri çekerek kendinize özgü bir içerik oluşturmanız için mükemmel bir özellik var.

 

Yönetim panelinin büyük kısmı gönderinizin metnini yazmaya, URL’yi kısaltmaya ve gönderinizi planlamaya ayrılmış durumda. Hemen paylaşma veya ileri bir zaman için planlama seçenekleriniz bulunuyor.

 

Sol taraftaki menü siz içerikler üzerinde çalışırken otomatik olarak saklanıyor ve tek bir tıklamayla tekrar erişebiliyorsunuz. Arşivler, planlama ve analitikler için ayrılmış durumda.

 

İstenilen özelliklere bağlı olarak Everypost (biri ücretsiz olmak üzere) beş farklı fiyatlandırma seçeneği sunuyor.

 

2 – Buffer

Kullanması kolay, basit bir tasarıma sahip ve ekibinizi daha etkin hale getirecek bir yazılım arıyorsanız, Buffer sosyal medyanızı yönetmek için kesinlikle aradığınız anahtar. Bir kez hesabınızı oluşturduktan sonra, eklemek istediğiniz sosyal medya ağlarını seçebilirsiniz.

 

Sol tarafta, yönetim panelinize istediğiniz gibi ağ ekleyip çıkarabilirsiniz ve sayfalarınızla profillerinize bağlanabilirsiniz.

 

Bunu yaptıktan sonra İçerik sekmesini kullanarak içeriğinizi oluşturarak paylaşabilirsiniz.

 

Analitik sekmesinde sosyal medya pazarlama erişiminiz konusunda raporlara ulaşabilirsiniz. Pazarlama stratejinizi geliştirmek için bu analitik araçlarını kullanabilirsiniz.

 

Daha da ileriyi düşünüyorsanız, Planlama sekmesini kullanarak özel bir yayınlama planı oluşturabilirsiniz. Eğer Buffer’ın sizin için otomatik paylaşım yapmasını istiyorsanız, günlük paylaşım sıklığını da ayarlayabilirsiniz. Buffer otomatik paylaşım seçeneğini sunarak kitlenizin etkileşim saatlerine göre doğru paylaşım zamanlarını sizin için oluşturuyor.

 

Sağ tarafta ise Ayarlar sekmesini kullanarak hesaplarınızı, ekip üyelerinizi ve link kısaltma seçeneklerini düzenleyebilirsiniz.

 

Çoğu insanın (ben dahil) Buffer hakkında sevdiği şey ise tarayıcı eklentisini veya mobil uygulamasını kullanabiliyor olmanız. Böylece internet üzerinde bulduğunuz içerikleri anlık olarak paylaşabilirsiniz.

 

3 – SocialOomph

SocialOomph, pazarlama stratejinizi geliştirmek için ilginç özellikler sunuyor. Hesap oluşturmak oldukça basit. E-mail üzerinden onaylayarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

En tepede, beş sekme sosyal medya yönetiminize daha iyi odaklanmanız konusunda yardımcı oluyor. İlk sekme tercih ettiğiniz ağlara tıklayarak SocialOomph’a bağlamanızı sağlıyor. Bunu yaptıktan sonra her birini tek tek yönetebilirsiniz.

 

Sonraki sekme: Paylaşım, muhtemelen en önemli olanı. Güncellemeler paylaşabilir, URLlerinizi Bit.ly üzerinden kısaltabilir, Twitter’daki tweetlerinizi ve mesajlarınızı ardı ardına yollayabilir, planlama zamanlarınızı düzenleyebilir ve daha birçok şey yapabilirsiniz.

 

Üçüncü sekme: Takip, mevcut takiplerinizi düzenlemenizi ve işletmenizle alakalı olabilecek yeni kişileri bularak takip etmenizi sağlıyor. Eğer hoş geldin mesajları oluşturmak veya sizi takip eden kişileri otomatik olarak takip etmek istiyorsanız, bunu da yapabilirsiniz.

 

Son olarak da sosyal medya erişiminizi izleyebilir ve stratejinizin çalışıp çalışmadığını görebilirsiniz. Yardım sekmesi ise hesaplarınızı nasıl bağlayacağınızı öğrenmenizi SocialOomph’u Twitter’da takip etmenizi ve destek ekibine bağlanmanızı sağlıyor.

 

SocialOomph sosyal medya pazarlamanızdan gerçekten mümkün olan en iyi verimi almanızı sağlıyor. En az çabayla, en iyi verimi alabilirsiniz. Bu yazılımın ücretsiz versiyonunu kullanabilirsiniz ama belli kısıtlamalara sahip olduğunu da bilmelisiniz.

 

4 – Hootsuite

Hootsuite, en yaygın bilinen sosyal medya yönetim araçlarından birisi. Dünya çapında milyonlarca insan tarafından işletmelerini etkili ve basit bir yolla tanıtmak için kullanılıyor. Hootsuite’e üye olarak planınızı seçtikten sonra birçok özelliğinden faydalanabilirsiniz.

 

İlk yapmanız gereken şey sosyal medya ağlarınızı eklemek(Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn ve Google+). Bir kere bağladıktan sonra, yönetim paneliniz hepsini sol üst köşede gösterecek. Buradan sonra gönderi paylaşmak istediğiniz kanalları kolayca seçebilirsiniz. Aynı gönderiyi tüm ağlara göndermeyi de seçebilirsiniz.

 

Bir kez içeriğinizi oluşturmaya ve hangi ağlarda paylaşacağınıza karar verdikten sonra, Bu platformların her biri için karakter limitlerini görebilirsiniz. Bu küçük pencereden fotoğraf ekleyebilir, linkleri kısaltabilir ve gönderilerinizi planlayabilirsiniz.

 

Sol tarafta, ilerleme ve büyümeniz için analitik verilere ve raporlara, ekibinizin yetki atamaları yönetimine, sosyal medya ağlarınızın tamamının kampanya yönetimlerine ve daha fazlasına erişebilirsiniz.

 

Ana yönetim paneli her şeyin gerçekleştiği yer. Hesaplarınız arasında giriş çıkış yapmanıza gerek yok. Hootsuite hızlı, basit ve sonuçlar sunuyor.

 

Hootsuite’in tüm özelliklerine erişebilmek için, ücretli bir plana sahip olmanız gerekiyor. Ama çoğu sosyal medya reklamcısı verilen parayı hak ettiği konusunda hem fikir.

 

5 – Sprout Social

Bu yönetim aracına ilk giriş yaptığınızda biraz zorlayıcı görünebilir. Her yerde sekmeler ve yönlendirmeler var. Diğer araçlarda genellikle sunulmayan istatistikler direkt olarak size sunuluyor. Ama Sprout Social diğerlerinden farklı. Çünkü, işletmeler ve müşterileri arasında iletişimin ve etkileşimin daha iyi ve açık olması gerektiği konusunda odaklanıyor.

 

Sağ tarafta, hesabınıza bağlı olan profilleri ve bunları yönetmenize yardımcı olan ekip üyelerini görebilirsiniz. Sol tarafa bakmanız ise hesabınızın kitle büyüme demografiğini ve trendlerini görmenizi sağlıyor.

 

En üstte ise, ekibinize verdiğiniz yetkileri düzenledikten sonra sosyal medya hesaplarınızın zaman akışlarını izleyerek yeni haberlerle güncel kalabilirsiniz. Görev çubuğu yayınlama sekmesinden yoksun değil, bu da tabi ki önceden planlayarak gönderilerinizi tam zamanında paylaşabilmenizi sağlıyor.

 

Keşfet sekmesinde benzersiz bir özellik var. Sosyal medya üzerinde sizi kimin takip ettiğini veya sizinle iletişime geçtiğini görmenin dışında, akıllı aramayı kullanarak müşterilerinizin kullanmaları muhtemel olan anahtar kelimeleri bulabilirsiniz. Bu, ne hakkında konuştuklarını ve onlar için nelerin ön planda olduğunu görmenizi sağlayacaktır.

 

Merak etmeyin, link kısaltma ve görsel ekleyerek içerik oluşturma özellikleri halen mevcut.

 

Birden fazla fiyatlandırma planı mevcut ve hepsi ücretsiz deneme dönemleriyle test edilebilir.

 

Sosyal Medya yönetim ekibiniz bu araçlardan birini kullanıyor mu? Eğer kullanıyorlarsa onlarla ilgili fikirlerinizi bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.