instagram

 

Kullanıcılarını Fotoğraf Paylaşımı ile Büyüleyen Markalar

Instagram Fourquare’e benzer bir mobil uygulama olarak hayatına başladı. Ancak yaratıcıları uygulamayı günümüzde fotoğraf paylaşmak, beğenmek ve yorum yapmak için bir alan olarak bilinen ve sevilen haline getirebilmek için bir çok orijinal özelliğini ortadan kaldırdılar. Ortaya çıkışının ilk üç ayında uygulamanın kitlesi bir milyondan fazla kullanıcıya ulaştı. Kuruluşundan beş, Facebook tarafından satın alınmasının üzerinden ise neredeyse 4 yıl geçmişken Instagram’ın aylık 500 milyon aktif kullanıcısı var. Platformun rakamları hayranlık uyandırıcı ve markalar bunu fark etmekte gecikmedi. Erken uyum sağlayan markalardan bazıları uygulamayı 2011 yılında kullanmaya başladı ama son dönemde platformu yarışmalar, hediyeler ve diğer pazarlama taktikleri için kullanan markaların sayısı oldukça arttı.

 

Instagram günlük olarak 300 milyondan fazla kullanıcının 95 milyon fotoğraf/video paylaşımı yaptığı, ve 4.2 milyar beğenme yaptığı platform haline geldi. Kullanıcıların çoğu günlük hayatlarını diğer insanlarla paylaşan normal insanlar ama sosyal medya varlıklarını daha da arttırmak isteyen markalar da artık uygulamayı aktif olarak kullanıyor. Çoğu marka sadece Instagram’da bir hesapları olması ile yetinmekle kalmıyor, aynı zamanda da aylık 20’de fazla gönderi paylaşımı yaparak etkileşim ve takipçi sayılarını arttırıyor.

 

Instagram Pazarlaması İçin En Uygun Sektörler

Intel dışarıdan bakınca gayet vasat görünen markaların bile ilginç bir Instagram profiline sahip olabileceklerinin bir örneği. Ama bu iş muhakkak bazı sektörler için diğerlerinden daha kolay. Görsel çekiciliği olan ürün veya servisler sunan şirketler Instagram’ı tam anlamıyla kullanmak konusunda bir avantaja sahipler. Buna ek olarak, bir işin arka planındaki görselleri paylaşmak isteyen markalar ve ünlüler da uygulamada rahat edecekler. En uygun sektörlerden bazıları şöyle:

 

  • Yiyecek-İçecek
  • Sağlık
  • Eğlence
  • Moda
  • Tasarım

 

Instagram’ı Kimler En İyi Kullanıyor?

Bir çok firma şirket imajlarını pazarlamak için Instagram’ı kullanmaya başladı ve bu firmalardan birkaçı bunu mükemmel şekilde yapıyor. Aşağıdaki dört marka milyonlarca takipçiye sahip çünkü hayranlarıyla etkileşime geçmek için ilgi çekici yöntemler kullanıyorlar.

 

 

Starbucks

12.7 milyondan fazla takipçisi ile Starbucks kullanıcıların paylaşımlarının yanında kahvelerinin nasıl yapıldığını gösteren görüntülere de yer vererek kullanıcılarını etkileşime davet eden ilgi çekici paylaşım yapıyor.

 

starbucks-instagramstarbucks-instagram-post

 

Red Bull

Red Bull’un Instagram hesabı 6.3 milyondan fazla takipçiye sahip. Enerji içeceği firması farklı extreme spor etkinliklerini gösteren ilgi çekici yüksek enerjili içerikler paylaşıyor. Bu içerikler firmanın sloganını da destekliyor: “Red Bull Kanatlandırır.”

 
adidasoriginals-instagram
 
 
adidas Originals

adidas Originals Instagram hesabı 16.5 milyondan fazla takipçiye sahip. Bu hesap Adidas’ın orijinal hesabından ayrılıyor çünkü yeni ürünlerin fotoğraflarının yanı sıra Adidas müşterilerinin ürünleri nasıl kullandıklarını da sergiliyor: Karışık giyilmiş ayakkabılar, eskimiş ayakkabılar veya markayı destekleyen ünlülerin kullanım şekilleri gibi. Bu görseller hesabı Adidas’ın şirket hesabından daha çekici hale getiriyor.

 

adidasoriginals-instagram-postadidasoriginals-instagram

 

 

American Express (AMEX)

American Express Instagram hesaplarını “özel deneyimler, haberler ve ödüller”i göstermek için kullandı. Görselleri American Express kullanmanın yiyecek ve eğlence yönüyle birlikte şirket merkezlerindeki “çocuklarınızı işe getirme günü” gibi etkinlikleri öne çıkarıyor. Bu tatlı ve etkileyici görseller sayesinde 162 bin takip takipçiye ulaştılar.

 

 

 

Instagram’ın Markalar İçin Faydaları

Instagram birçok insan için en çok kullandıkları uygulama, kullanıcılar fotoğraflara bakmak için zamanlarını harcıyorlar ve bir markanın görselleri zaman akışına düşerse Instagram’ın kullanımı bu markanın insanların aklında kalmasını sağlıyor. Bu durum kişilerin (eğer henüz yapmıyorlarsa) markayı Instagram’da takip etmesini ve marka ile daha fazla etkileşim yapmasını sağlayabilir.

 

Eylem Çağrısı

Instagram’ı marka olarak kullanmanın en iyi yönlerinden birisi gönderilerin birçoğuna eylem çağrısı ekleyebilmeniz. Markalar indirimleri, kampanya kodlarını, yeni ürünleri, yarışmaları, etkinlikleri ve diğer alakalı konuları tanıtarak bundan faydalanıyor ve takipçiler bunlarla etkileşim yapıyor. Görsellerine kampanyaları ekleyen markalar takipçi sayılarında artış görebilirler.

 

Instagram link eklemek ve eylem çağrısı yapmak için birçok imkan sunuyor. Tüm Instagram hesaplarının hesap özeti kısmında URL koyabileceğiniz bir bölüm var. Ama ne yazık ki Instagram henüz gönderilerin açıklamalarına veya yorumlara tıklanabilir link eklenmesine izin  vermiyor ama bunu reklam verdiğiniz görselleriniz için yapmanız mümkün.

 

Markanızı İnsanlaştırın

Tüm sosyal platformlar gibi Instagram da bir markanın insan yüzünü göstermek gibi büyük bir olanak sağlıyor. Markalar çoğu zaman ulaşılamaz veya objektif varlıklar olarak görülebilirler ama markalar bu görünümü işlerin arka planını göstererek veya normal hayattan içerikler paylaşarak yıkıyor.

 

Bu yolla, Instagram kullanıcıları bir markanın gerçekten neyle alakalı olduğu konusunda daha iyi bir fikir sahibi olabiliyor. Moda markaları defilelerin veya fotoğraf çekimlerinin arka planında yaşananları paylaşıyor, büyük şirketler günlük ofis hayatından küçük anları paylaşıyor ve bu moda giderek yaygınlaşıyor. Bu Instagram kullanıcılarına bu markaların aslında ulaşılabilir ve parlak logolarının arkasında insanların bulunduğunu gösteriyor.

 

Sosyal Medya Entegrasyonu

Bu çabaları daha da ileri götürmek için, markaların Instagram’ın içerisinde bulunan paylaşım özelliğini de kullanıyor. Bu özellik platforma yüklediğiniz resimlerin Facebook, Twitter, Tumblr ve Flickr ile paylaşılmasını sağlıyor. Bunlardan en sık kullanılanları Facebook ve Twitter. Twitter eskiden olduğu gibi görselleri göstermese de, sosyal medya paylaşımları özelliği Instagram’ı kullanan markalar için en iyi özelliklerden birisi haline geldi.

 

Instagram Facebook için bunu bir adım ileriye götürerek kullanıcının yönetici olduğu sayfalardan hangisinde isterse paylaşım yapabilmesi imkanını sunuyor. Bunu etkinleştirmek için, Ayarlar’a giderek “Paylaşım Ayarları”nı sonra da “Facebook”u seçerek “Fotoğrafları Şurada Paylaş”tan sizin adınıza paylaşım yapması için uygulamaya izin verin. Artık kişisel zaman akışınızı veya bir Facebook sayfasını seçme şansınız var. Bir kez bunu kurduktan sonra, Facebook’ta paylaşmak istediğiniz tüm fotoğraflar artık otomatik olarak o seçtiğiniz sayfada da paylaşılmış olacak. Kurulumdan sonra, bu özellik aynı zamanda da halihazırda paylaşmış olduğunuz gönderiler için de geçerli. Bunu yapmak için sadece paylaşmak istediğiniz fotoğrafı açarak üzerindeki “…” ikonuna tıklayın. “Paylaş”a tıklayarak paylaşım yapmak istediğiniz sosyal medya platformunu seçin. Instagram hesabınızı Facebook sayfasında paylaşım yapacak şekilde ayarlayarak, markanızın sosyal medya hesaplarını kolayca birbirine bağlayabilirsiniz.

 

Markalar İçin Instagram Pazarlama Teknikleri

Markalar için Instagram’ı kullanırken kullanılabilecek bir çok pazarlama stratejisi var. Bunlardan bazılarını Filtreler, Hashtagler ve sosyal paylaşımlar olarak sıralayabilriz.

 

Filtreler

Instagram kullanıcıları mevcut filtrelerin çokluğuyla çekiyor. Uygulama onlarca filtre seçeneğine sahip. Bu filtreleri görsellerinize eskitilmiş bir görüntü vermek veya ışık değerlerini yükseltip düşürmek için kullanabilirsiniz.

 

Hashtagler

Hashtagler önünde # işareti bulunan kelime veya kelime gruplarına verilen isim. Instagram’da fotoğrafları kategorize etmek için kullanılıyorlar, Twitter’daki kullanımlarına yakın bir mantıkla. Hashtagler bir markayı, ürünü veya akla gelebilecek herhangi bir kelime veya söylemi belirtmek için kullanılabilirler. Farklı kategorileri aramak için bir araç olma özelliği de taşıyorlar,  #nature, #happyhour ve #style gibi. Kullanıcıların oluşturduğu etiketlerin birçoğu uygulama içerisinde popüler hale geldi ve günlük olarak çok sayıda kullanılıyor, #instagood bunun bir örneği. Markanızın bu özelliği kullanması için en iyi yol özel bir hashtag oluşturmanız ve hayranlarınıza kullanmaları için bir sebep vermeniz. Örneğin, Red Bull #GivesYouWings’i BMW ise #SheerDrivingPleasure’u kullanıyor. Bu hashtagler herhangi bir kişi tarafından herhangi bir fotoğraf için kullanılabilir. Ama kullanımlarını teşvik etmenini en iyi yollarından birisi yarışmalar.

 

Yarışmalar

Yarışmalar, mevcut hayranlarınızla etkileşime geçmek ve yenilerini kazanmak için en iyi yollardan birisi. Yarışmaların çoğu marka tarafından o yarışma için özel olarak oluşturulan bir hashtag üzerine yoğunlaşıyor. Bu yarışmalar için verilen ödüller değişiklik gösterebilir: Bazı markalar her hafta bir ödül dağıtıyor ve belirli bir sürenin bitiminde ise en büyük ödülünü veriyor. Bazıları ise sadece tek bir büyük ödül veriyor. Bu yarışmalardan birkaç örneği sizin için aşağıda inceledik:

 

RA Sushi

Ra Susih Insgtaram’a ilk katıldığında bir yarışma düzenledi. Katılmak için, kullanıcılar hesabı takip ederek, RA restoranlarından herhangi birinde bir resim paylaşarak #RAShoutOut hashtagini kullanmalıydı. Her hafta bir kazanan seçilerek 25 dolarlık bir RA indirimi kartı hediye ediliyordu.

 

T.J.Maxx

T.J.Maxx hayranları için bir yarışma yaptı. Bir ay boyunca Twitter ve Instagram kullanıcılarının mağazalarına gelerek tasarımcı ürünü kıyafetleri almalarını teşvik etmek için #MaxxStyle hashtagini oluşturdu. Kullanıcılar bu kıyafetle çekilmiş resimlerini hashtagi kullanarak tasarımcının ismi ve ne kadar ödediklerini yazarak paylaşıyordu. Moda düşkünü hayranları sadece T.J.Maxx’ın Facebook sayfasında gösterilmekle kalmadı, aynı zamanda da T.J.Maxx her hafta bir kişiye 50 dolar ve büyük ödül olarak da 500 dolarlık olmak üzere kazananlara hediye kartı verdi.

 

GE Instagrapher Yarışması

General Electirics (GE) yeni Instagram fotoğrafçısını seçmek için bir yarışma düzenledi. Kullanıcılar #GEinspiredME hashtagini kullanarak General Electrics’in çalıştığı dört yol( inşaat, enerji, ulaştırma ve iyileştirme) hakkında fotoğraflar paylaşmaları için cesaretlendirildi. 4.000 görsel büyük ödülü kazanmak için paylaşıldı: General Electrics’in yeni Instagram fotoğrafçısı olarak İngiltere’ye uçmak ve jet motorlarının yapıldığı fabrikayı fotoğraflamak.

 

Markalar İçin Harika Bir Araç

 

Instagram işletmelerini pazarlamak için markalar açısından oldukça güçlü bir araç. Gün geçtikçe irili ufaklı daha fazla marka bu taktikleri keşfediyor ve kullanıcılarıyla etkileşime geçmek ve pazarlama yollarını genişletmek için yeni yollar buluyor. Mobil pazarlama artık en önemli dijital pazarlama alanlarından birisi ve Instagram eğlenceli ve taze etkileşimler için hedef kitlenizi teşvik edebileceğiniz en iyi platformlardan birisi.

 

Instagram pazarlamasının en güzel yanı markaların ürünlerini insanlara zorla gösterme çabasında olmasının aksine insanların marka ile etkileşime geçmeyi seçmesi.