twitter

2006 yılından bu yana çok sayıda kullanıcı ile günümüze ulaşan Twitter‘ın 140 karakterlik içerik yazım tarzı ile dünyanın gerçek zamanlı bilgi erişimini şekillendirdi. Basit bir ara yüzü olması son dakika haberlerinden spora, mükemmel içeriklere ve siyasete kadar birçok alanda paylaşım yapılmasını mümkün kılıyor. Medya tarafından günümüzde her şeyin gözümüze sokulduğu bir dönemdeyiz ve Twitter aynı zamanda bilmemiz gerekene ulaşmamızı da sağlıyor. Arap Baharı yaşanırken, alınan en net haberler ve de alınan haberlerin büyük bir çoğunluğu Twitter üzerinden alınmıştı. Bütün bunların yanı sıra markalar da sadece ürünlerinin reklamını yapmak için değil aynı zamanda müşterilerinin ihtiyaçlarına daha hızlı ve tatmin edici cevaplar verebilmek için bu ağa dâhil oluyor.

Markanız için Birkaç Faydalı İstatistik:

twitter-3

İnsanlar Twitter’ı Nasıl Kullanıyor?

Twitter, hükümetlerin çökmesine yardımcı olmaktan yeni doğmuş bebeğinizi insanlara göstermeye kadar her türlü durumda bir araç haline geldi. Twitter aracılığıyla sporcular yedek kulübesinden yorum yaparken, Hollywood yıldızları kendilerine daha fazla dikkat çekti. Tüketiciler servisi paylaşım ve içerik bulmak için bu yöntemi kullanıyor. Birçok kişi için ise Twitter, RSS üyeliklerinin ve geleneksel medya haberlerinin yerine geçmiş durumda.
Büyük oranda herkese açık olması özelliğiyle, Twitter’ın en güçlü yanı, insanlara ulaşmak için kullanılıyor olmasıdır. Bu platform birbirini hiç tanımayan ama ortak ilgileri ve fikirleri doğrultusunda bir araya gelen insanlardan oluşuyor ve kâh gayet sıradan kâh inanılmaz derecede önemli sohbetler ile iletişime geçiyor.

• Markanızın müşterilerinin ilgisini çekecek konularda sohbetlere katkıda bulunun. Bu şekilde ağınızı genişletmenize yardımcı olabilecek ortak fikirde buluşan insanlar bulabilirsiniz.
• Genel ilgi alanları ya da popüler hashtaglerle alakalı olan aramaları kaydedin ki insanların bu konular altında ne konuştuklarını daha hızlı ve kolay bir şekilde görebilesiniz.
• Sizinle ortak fikirleri paylaşan insanları bulmak için Followerwonk ya da Twellow gibi araçları kullanın. Ayrıca kimlerle etkileşime geçtiklerine bakın ki bu topluluklar içerisinde siz de etkin olabilin.
Xobni ve Rapportive gibi araçlar ise Outlook ve Gmail ile entegre olarak halihazırda tanıdığınız insanların profillerini kolayca bulmanızda yardımcı olacaktır.

Bazı kullanıcılar hayatlarının her anını canlı tweetlemeyi seçerken bazıları da yaptıkları katkıyı, içerik paylaşımıyla sınırlandırmayı seçebilirler. Sizin hedefiniz ise ne tarz kullanıcılar aradığınızı belirlemek ve Twitter’ı hangi amaçla ve nasıl kullandıklarıyla ilgili bilgi edinerek bunlara dâhil olmak olmalıdır. Motivasyonlarını tespit ederek, çabalarınızı ve içeriğinizi daha iyi yollarla ve daha verimli bir şekilde yönlendirebileceksiniz.

Başarınız İçin Etkili Strateji ve Taktikler

Twitter üzerindeki başarınız elbette size ya da firmanıza özel amaçlarda yatıyor ama size doğru ve başarıya ulaştıracak bir strateji oluşturulması da çok önemlidir. Bu taktikleri sürekli, her paylaşımınızda aklınızda tutarak, hedeflerinize giden yolu kısaltabilirsiniz.

Marka Kimliği ve Sesiniz: Kim olduğunuzun ya da olmadığınızın bilincinde olmak, Twitter’da kritik bir öneme sahiptir. Düşüncelerinizi insanlara ulaştırmak için sadece 140 karakteriniz var ve bu yüzden her kelime büyük bir öneme sahip. Şirketinizin markası, burada dâhil olacağınız pasif ya da aktif her etkileşime dâhil olmaktadır. Siz bu ortamda büyüdükçe, ideal marka kimliğinin nasıl olacağının farkına iyice varacaksınız. Nasıl konuşulur? Anlaşmazlıklara nasıl tepki verilir? Nasıl şaka yapılır? Bu tarz sorular ilk başta saçma gelebilir ama bunlara cevaplar bulmak, o andaki ruh halinize, uykusuzluğunuza veya içtiğiniz kahve miktarına göre anlık olmalarından iyidir. Ses devamlılığı yani aynı sesin markayı temsil etmesi çok önemlidir, çünkü insanlar sizinle iletişime geçtiklerinde nasıl bir tepki alabileceklerini bilmek isterler. Bu devamlılığın en önemli getirisi ise zaman içerisinde kitlenizle güven ve itimat kurmanızda size yardımcı olacak olmasıdır.

Ayrıca, hesap isminizin ve de profil bilgilerinizin marka çizgisine göre doldurulduğundan emin olmanız çok önemlidir. Bu alanları “ilk intibaa” olarak da düşünebilirsiniz. Çoğu insan, bir Twitter hesabını takip edip etmeyeceğine karar vermek için, söz konusu profilleri sadece bir kere ziyaret etmektedir. Bio’nuz konuya odaklı olmalıdır ve marka kimliğine uygun bir şekilde oluşturulmalıdır. Yer bilginiz nerede olduğunuzu doğru bir şekilde yansıtmalıdır ve takipçi sayınız da burada bir etken olarak düşünülebilir. Takip Edilen/Takip Eden oranınızı kontrol altında tutmanız güven inşasında faydalı olabilecektir, çünkü bu durum topluluk üyelerini geri takip edecek kadar önemsediğinizi gösterir.

UZMAN TAVSİYESİ:

Paylaştığınız tüm linklerde takip ve de değişken istatistiklerini kullanın ki, her içerik parçasının başarısını ayrı ayrı ölçebilin. Kitlenizin hangi gün ve saatlerde daha aktif olduğu, hangi içerik türleriyle ile daha fazla etkileşime geçtiği ve tüm bu gönderilerde, marka dilinizin hangi tonunu kullandığınız incelenmesi gereken konulardır. Bu tür incelemeler ile hedeflerinize ulaşmanız mümkün olabilir. Buradan sonra topluluğunuzla en iyi nasıl paylaşım yapıp etkileşime geçebileceğinizi de daha iyi anlayacaksınız.

İlgi Çekici Olun: Sizin için sıkıcı tweetlerden daha kötü bir şey düşünülemez. “Sıkıcı” kelimesi elbette ki göreceli bir kavramdır ama hedef kitleniz için ilgi çekici olmaya çalışmalı ve sürekli ilgilerini yakalamaya çalışmalısınız. Sürekli ürün tanıtımı yapan akışlar, ilgiden çok çabuk düşmektedir ve sıkıcı hale gelmektedir. Yaptığınız tek şey “Alın size şu üründe %50 indirim” şeklinde paylaşımlar olduğunda marka sadakatini nasıl sağlayabilirsiniz ki? İşiniz hakkında bundan daha fazlasını söyleyebilmelisiniz ve eğer söyleyebilecekleriniz de yoksa organizasyonunuza yeni bir gözlükten tekrar bakmanız gerekir.

Değer Katın: Sürekli var olmak sizin için önemli bir kavramdır ama sadece kendinizi duymak için konuşacak kadar da değil. Yolladığınız her tweetin öyle ya da böyle bir şekilde söz konusu olan bir değerinin olması gerekir. Aklınızda tutmanız gereken en iyi kural, eğer siz bir takipçi olsanız bu bilgiyi neden görmek istersiniz sorusunu sormak ve buna uygun cevaplar ile paylaşım yapmak olmalıdır.

Takipçilerinize Karşı Duyarlı Olun: Twitter’ın sıkışık formatı ve son derece hızlı temposu sebebiyle topluluğunuza mümkün olan en kısa sürede cevap vermeniz önemlidir. Bu platform insanların markanızı bulmasını kolaylaştırıyor ve aynı zamanda anında ilgilenmenizi gerektiren müşteri kitlesi oluşturuyor. Eğer kritik olarak nitelenebilecek bir tweeti uzun bir süre görmezden gelirseniz, bir kişinin sesinin kısa bir süre içerisinde onun takipçileri tarafından daha fazla kişiye ulaştırıldığını görürsünüz. Bu da can sıkıcı olacaktır. Ayrıca, sadece acil durumlara ya da sorulan sorulara cevap vermekle kalmayın, bununla birlikte markanızı öven kişilere de bir merhaba diyerek cevap verdiğinizden emin olun. Siz büyüdükçe bu tür ayarlamaları nasıl yapmanız gerektiğini çözeceksiniz ama çok fazla tweet atmak, gerçekten büyük bir problem olacaktır.

Düzenli Ölçümleyin: Twitter’ın güzelliği verinin oldukça bol olmasıdır; asıl sıkıntılı olan kısım ise elde olan verileri yani ölçüm ve grafikleri ticaret hedefleriniz ve konularınızla mümkün olan en iyi şekilde ayarlamaktır. Veri, sosyaldeki tabanınızı etkileyen temel unsurlardan biridir ve hikâyenizi anlatırken bir yandan da fırsatlar bulmanızda ve başarı yakalamanızda size yardımcı olacak niteliktedir.

Sizce Başarı Neye Benziyor?

Çok sayıda takipçi kazanmak kolay bir iş değildir elbette ve onları elde tutmak için yeterli oranda değer sunmak bazen zorlayıcı olabilir. Twitter dünyasının dikkatini sürekli bir şekilde kazanan şirketlere baktığımızda ise gerçekten de sürekli dikkatimi çekmeye değer olduklarını fark ediyoruz. Aşağıda gerçekten etkileyici birkaç örneği görebilirsiniz:

twitter-2

Taco Bell’in Başarı Hikayesi

Fast-Food zinciri hızlı bir şekilde baharatlı şakalarıyla ünlü oluyor. Sürekli komik, katılıma teşvik eden ve bazen biraz saygısızca olan, Taco Bell tam anlamıyla marka karakterine uygun hareket ediyor ve bu da çok işlerine yarıyor. İçerik geliştirme açısından iyi bir örnek görmek isteyenlerin, onları takip etmesi ve insanlara ne şekilde ulaşıp kendilerine bağladıklarını incelemesi gerekir.

twitter-1

Whole Foods Market’in Başarı Hikayesi

Whole food, Twitter’ı gerçekten müşterilerine ulaşma amacı ile kullanıyor. Hem kendi alanları ile ilgili hem de müşterilerin ilgi alanlarına hitap eden paylaşımlar ile kendilerine dâhil olmaya teşvik eden bir organik gıda zinciridir. Sadece mağaza içi tecrübeleri ile değil, aynı zamanda da gıdayla ilgili genel tecrübeleriyle bu özelliklere sahip olmuştur. #WFMdish altında yaptıkları ve konuların haftalık olarak değiştiği strateji ilgi çekiyor gibi görünüyor. Paylaşımların merkezinde ise sağlıklı gıdalar ve yemek yapımı olan haftalık Twitter sohbetine bir bakmalısınız. Bu içerik ve katılımcı düşünme tarzı sadece dikey değil aynı zamanda da yatay olarak düşünülmesinin harika bir örneğidir.

twitter-4

Charity: Water’in Başarı Hikayesi

Çok popüler olan kar amacı gütmeyen kuruluşlardan biri olan Charity: Water Twitter üzerinden oldukça büyük bir takipçi kitlesi elde etti. Üç yıl içerisinde dünyanın farklı farklı yerlerindeki insanlara su ulaştırmak için, 15 milyon dolardan daha fazla bağış toplamaları ile ünlü oldular. Charity: Water mesajlarını yaymak için büyük oranda katılımcı içeriğe yöneliyor. Bu, video, etkili görseller ve Twitter’da arka planlar ve profil fotoğrafları üzerinden sürekli bir markalaşma süreci anlamına gelmektedir. Sanatsal bir şekilde hikâye anlatma ve de hedef kitlesi ile görevi arasında bağlantılar kurarak gerçek bir momentum ve destek oluşturma, yayılma sürecinin dikkat çeken özelliklerinden olmuştur.

Twitter’ın Etik Algısı Nasıl Çalışıyor?

Her sosyal ilişki gibi, Twitter da başarılı olmak için kendisine ait en iyiler listesine sahiptir. Fikir oluşturması ve sürecin başlangıcı olması için işte size birkaç önemli öneri:

Spam Atmayın: Bu, tüm pazarlama uğraşlarınızda temel ve en önemli kural olmalıdır ama yine de burada tekrarlanması gerekiyor. Pazarlamacıların çok iyi niyetlerle açıp kullandığı birçok yeni hesap mevcuttur ama neresinden tutarsanız tutun spam spamdir. Ürününüzü pazarlamak için alakasız hashtaglere atlamak size yardımcı olmayacaktır. Aynı şekilde, bir içeriğe insanların dikkatini çekmek için durup dinlenmeden zaman akışınızdaki herkese mention atmanız da genel olarak uyuz edici ve itici olarak kabul edilir. Tweetlerinizin hem işiniz ya da hedef kitleniz ile alakalı hem de takipçilere yardımcı olabilecek nitelikte olduğundan, bunun yanında bir de spamsız olduğundan emin olmalısınız.

Herkese Direkt Mesaj Atmayın: DMler teslimat adresi gibi özel bir bilgiye ihtiyacınız olduğunda harika bir araç haline gelir. Geleneksel olarak, sadece sizi takip eden insanlara DM atabilirsiniz, onlar da aynı şekildedir ama bunu Twitter’da ayarlar bölümünden değiştirebilirsiniz.

Kesinlikle spam olarak algılanabilecek otomatik DMler göndermemelisiniz. Hiçbir şart altında kesinlikle takipçilerinize otomatik DM yollamayın. Otomatik mesajlar teşvik edici olmadığı gibi iticidir de. İnsanlar ile bir iletişim oluşturmak için kişisel olarak bir çaba harcamanız gerekiyor. Eğer sizi takip eden her bir kullanıcıya ulaşmak isterseniz; bunu kişisel bir yöntem ile ve de benzersiz bir benzersiz bir şekilde yapın.

@ cevaplar’a Dikkat Edin: Bir tweeti @kullaniciadi şeklinde başlattığınızda sadece sizi ve @kullaniciadi’ni takip eden kişiler bu tweeti görebilecektir. Eğer başka insanların da bu tweeti görmesini istiyorsanız ki istemelisiniz, başına boşluk koyun ya da mentionı sona yerleştirin. Her zaman cümlenizi yeniden kurabilirsiniz.

Hashtagler’i Doğru Kullanın: #hastag’i kullanarak kendinizi daha geniş bir kitleye tanıtıyorsunuz. Çoğu insan konuşmaları hashtagleri kullanarak takip etmektedir ama muhtemelen sizi takip etmiyorlardır. Hashtagler tweetlerinizin ne içerdiğini veya bir sohbetin ya da etkinliğin parçası olduğunuzu açıklamak için pratik ve bir kısa yol olarak kullanılır. Eğer markanız bir hashtage dâhil oluyorsa sadece yaptığınız işi tanıtmaktan uzak durun. Bunun yerine sohbete bir şekilde katkı sağladığınızdan emin olun.

Retweet (RT) Edin: RT yapmak için iki yol söz konusudur; direkt RT yapabilirsiniz ya da alıntı yapabilirsiniz. RT’ler topluluk üyelerinizin içeriklerini öne çıkarmak, kendilerini iyi hissetmelerini sağlamak ve “harikasın” mesajı vermek için harika bir yol olacaktır. Eğer RT yaparken aynı zamanda da bu tweet hakkında yorum yapmak istiyorsanız Alıntı Yap seçeneği sayesinde yorumunuzu da ekleyebilirsiniz. Örneğin: “Kesinlikle öyle ‘@kullaniciadi: Köpek yavruları çok tatlı’” şeklinde bir paylaşım olabilir.

Güncellemeleri Zamanlamak: Tweetleri zamanlayarak göndermek için pek çok araç söz konusudur. Güncellemeleri zamanlamak, her zaman çevrimiçi olamayacağınız için ve güncelleme yapmanın her zaman mümkün olmaması sebebi ile bir topluluk yöneticisinin en iyi arkadaşlarından biridir. Bu tip uygulamalarda Tweeti oluşturuyorsunuz, saati ve tarihi, hangi hesaptan gönderilmesini istediğinizi belirliyorsunuz ve ayarları kaydediyorsunuz. Zamanlama yapmak topluluğunuzun en aktif zamanlarında paylaşım yapmanızı sağlıyor ve böylece kritik zamanları kaçırmamış oluyorsunuz.

Zamanlanmış gönderilerinizi izlediğinizden de emin olmalısınız. Gönderileri zamanlamak enerjinizi planlı bir şekilde kullanmanız için inanılmaz bir araç olabilir. Ama unutmamak gerek ki tweetleri önceden ayarlamak kriz zamanlarında(küresel felaketler, doğal afetler vb.) sıkıntı yaratabilir. Bu yüzden önceden zamanlanmış gönderilerin bu tarz durumlarda hemen durdurulması gerekmektedir. Çünkü bu tarz durumlarda konu dışı gönderiler bir anda istenmeyen olacaktır. Ortam çok hızlı bir şekilde değişerek, insanlar bu tür paylaşımlara tahammülsüz olabilirler. Daha da kötüsü tweetleriniz krizin ortasında tartışmanın merkezine de oturabilir. Örneğin, LiveNation bir RadioHead konserinde yaşanan kazadan hemen sonra attığı tweetlerle başını büyük belaya soktu, ki tek sorumlusu da yine kendileri olmuştur. Eğer tweetlerinizi zamanlayacaksanız onları sık sık kontrol ettiğinizden de emin olmalısınız.

Linkleri Kısaltın: Twitter artık linkleri otomatik olarak kısaltıyor ama siz yine de kendi içinde analiz araçları olan ayrı bir kısaltma sevisini kullanmayı düşünmelisiniz. Çünkü bu sayede insanların neye tıkladığını yani neye ilgi duyduğunu daha sağlıklı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Örneğin bu seçeneklerin hepsi sizin için gayet iyi olabilir; Bit.ly, Buffer ve HootSuite. Hatta kişiselleştirilmiş kısa bir domain almayı dahi düşünebilirsiniz.

Twitter Listeleri Oluşturun: Kullanıcıları listeler halinde ayırmak ve planlama yapmak, endüstriyi etkileyen kişilere ulaşmaya çalıştığınız anda ya da alanınız ile alakalı sohbetlere dahil olmaya çalıştığımızda çok kullanışlı olabilecektir. Eğer sadece herkese açık bir liste yapıyorsanız, o listede olmayan insanları unutmayın ve onlar ile de empati kurmaya çalışın. Kullanıcıları ya da hizmetlerini tanımlayan ve derecelendiren listeler oluşturmamaya dikkat edin. Listeleri özel yapmak bu tarz sorunlardan da kurtulmanızı sağlayacaktır.

Twitter Jargonunu Kullanın: Eğer paylaşımınızda twitter kullanan birinden söz ediyorsanız, @kullaniciadi’ni unutmayın. Bu bir kibarlıktır ve topluluğunuz onlarla ilgili konuştuğunuzda bunu bilmek ister. Çünkü bu basit bir özgüven arttırıcı unsurdur. Aynı zamanda bu davranış, hakkında konuştuğunuz kişiyi paylaşım yapması veya topluluk içerisinde daha aktif olması için cesaretlendirecektir. Nihayetinde ise bu durum size olumlu bir etki ile dönecektir.

Önerilen Araçlar:

Followerwonk: Followerwonk bir hesabın takipçi kitlesini ölçerken veri odaklı bir yaklaşım ile hareket etmektedir. Bu araç, demografik grupları, büyüme oranlarını, ilgi alanlarını, takipçilerinizin hangi zamanlarda daha aktif olduğunu, hatta rakiplerinizle ortak kitle üyelerinizi bile belirlemenize yardımcı olmaktadır. Followerwonk sosyal grafikleri keşfetmeniz konusunda ve Twitter kullanıcılarının gerçekten kim olduğunu anlamanızda da yardımcı olmaktadır.

HootSuite, Social Engage ve Sprout Social: Bu uygulamalar kullanıcıların Twitter hesaplarını çok daha etkin bir şekilde kullanmalarını mümkün kılıyor. Değişen kontrol seviyeleri ve de fonksiyonlarıyla, duruma bir göz atıp sizin ihtiyaçlarınıza ve ekibinize neyin en uygun olduğunu anlamanızı sağlayacaklardır. Bu araçların hepsi işin özünde aynı işlevi yerine getirmektedir. Katılımda bulunmanıza yardımcı olmak, bu katılımı ölçmek ve Twitter’daki takipçileriniz ile bazen web ara yüzünde zor olabilecek şekilde etkileşime geçmek bu noktada sayılabilecek işlevlerdendir.

Crowdbooster: Yönettiğiniz hesapların sayısına ve büyüklüğüne bağlı olmak üzere, ücretsiz bir araç haline gelebilmektedir. Büyüme hızı ile birlikte neyin işe yaradığı konusunda, içerik odaklı olarak hareket etmektedir. Hem hızlı hem de hafif bir görünüm sunduğunu da belirtelim.

Twitter For Business: Twitter’ın kendisine ait olan ve ihtiyacınız olan her şeyi bulabileceğiniz bir işletme pazarlama aracıdır. Platformda yeni olanlar için de harika bir kaynak olabilir.

IFTTT: “If This, Then That(Eğer Böyle Oluyorsa O Zaman Böyle Yap)” Çevrimiçi davranışlarınız için önceden belirlenmiş kurallar koymanızı mümkün kılan özel bir uygulamadır. Esas olarak, tüm sosyal hesaplarınızda, hatta internet sayfanızda etkinlikler için durumsal genellemeler yaratmanızı sağlamaktadır. Twitter’ın da ötesinde birçok aktivite için işe yarar nitelikte bir araçtır.

Simply Measured: Bu zengin analitik aracı, takipçi artışınızı, katılımcılığı, ulaşma seviyesini ve hatta kimlerin sayesinde bunun gerçek olduğunu bile ölçmenizi sağlıyor.

Twitter Kartları: İnternet içeriğinizi doğru yazılım dili ile kurarak Twitter’da biri linkinizi paylaştığında zengin içerik görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. Halihazırda mevcut olan makale şablonları, fotoğraf galerileri, uygulamalar ve hatta ürünler dahil olmak üzere birkaç farklı kart çeşidi söz konusudur.

Ek olarak belirtmek gerek ki, Twitter, işletmelerin sohbetleri güdebilmesi için büyük bir kolaylık sunan Lead Generation Cards uygulamasını da hizmete sokmuştur. Yeni müşterilerin tek bir tıklama ile birlikte içeriğinizle etkileşime geçmeleri için zengin içerik ve harekete geçmeye teşvik eden açık bir mesaj sunuyor olmaları son derece caziptir.

Twitter Hakkında Daha Detaylı Bilgi Almak için ücretsiz e-bülten aboneliğinizi başlatabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşabilirsiniz…