google algoritma

 

Google Çekirdek Algoritması Güncellemesi – Ocak 8 – 2016

Google, 2016 yılı ile birlikte SEO anlamında önemli bir değişiklik gerçekleştirerek gündeme geldi. Zaten kendini sık sık güncelleyen Google, bu kez Çekirdek Algoritması üzerinde önemli bazı değişiklikler yaptığını duyurdu. Bu açıklama ile birlikte ise herkesin aklına Penguen Algoritması geldi. Yani bu sistem üzerinde de değişiklik meydana gelip gelmediği ya da Çekirdek Algoritması ’nın Penguen Algoritması üzerinde etkilerinin bulunup bulunmadığı merak konusu haline geldi. Bunun ardından yapılan bir açıklama ile birlikte, Penguen Algoritması ile ilgili bir değişikliğin söz konusu olmadığı belirtildi. Penguen Algoritması, Çekirdekten bağımsız bir sistem olarak varlığını sürdürürken, yapılmış olan değişikliğin etkileri üzerine yorumlar da paylaşılmaya başlandı. Henüz etkileri tam olarak görülemeyen ya da tahmin edilemeyen bu değişiklik ile birlikte eski ve yerleşmiş pek çok sitede marka ismi içeren aramaların geri plana itildiğini görmekteyiz. Yani marka aramalarında, önemli kabul edilebilecek bir değişiklik söz konusudur. Net olarak etkileri değerlendirmek için ise henüz çok erken olduğunu söyleyebiliriz.

İnternet dünyası için önemli bir kavram olan SEO, her zaman net olmayan bilgiler ile çevrili olan bir kavramdır. Google tarafından bu alanda yapılan değişiklikleri ve etkilerini kavramak oldukça uzun zaman alabiliyor. Buna bağlı olarak da 2016 yılının ilk değişikliği olan Çekirdek Algoritması halen bir muamma. Bununla birlikte, etkileri merakla beklenen bir konudur. Çünkü SEO için internet dünyasının bel kemiği tanımlamasını yapabiliriz. Aradığımız her şeye ulaşmanın sebebi olarak görebiliriz hatta. Peki, bu değişiklikten en büyük zararı kimler gördü? En son 2015 yılının Nisan ayında gerçekleştirilmiş olan SEO değişikliği, özellikle mobil uyumlu olmayan sitelerin zarar görmesine sebep olmuştu. Mobil uyumluluk değişikliğinin ardından bu kez gerçekleşen yenilik, daha çok kısa içerik üreten sitelerin zarar görmesine sebep oldu. Bunların başında sözlük ve nasıl yapılır siteleri olarak adlandırılan site türleri gelir. Kısa metinlerin etkileri 2016 yılı itibariyle daha da düşmüş gibi görünüyor. Artık daha fazla trafik isteyen sitelerin, daha uzun, özgün ve de fayda sağlayacak içerikler üretmesi gerekmektedir. Eskiye nazaran daha uzun içerikler olması, büyük önem taşıyor. Yapılan Çekirdek Algoritması güncellemesinden zarar görmemek için yapmanız gereken ise mevcut kısa içeriklerinizi zenginleştirmektir. Çünkü kısa metinler, spam olarak algılanarak sıralamada oldukça gerilere düşmektedir. Bu durumda sizin de siteniz günden güne geri sıralara doğru kayacak ve sizde hüsran yaratacaktır. Geç kalmadan varsa kısa metinlerinizi zenginleştirip, daha uzun hale getirerek minimum zarar ile karşılaşabilirsiniz.

Sonuç olarak belirtmek gerek ki, SEO konusu her zaman sahip olduğu belirsizlikleri ile yine karşımızda ve hala gizemini koruyan bir konu. Son güncellemeler ile karşımıza çıkacak olan sürprizleri net olarak göremesek de, kimi sayfalar için olumlu, kimi sayfalar için de olumsuz durumların gerçekleşeceğini söyleyebiliriz. 2016’nın SEO ile ilgilenenler için en heyecan veren konusu olan Çekirdek Algoritması, 2015 yılının mobil uygulama yeniliğini dahi geride bırakmış durumda. Mobil uygulama değişikliğinin yarattığı etkilerin benzeri belki çok daha fazlası bugün gözlenmekte. Bazı büyük siteler, yoğun trafik sahibi olan adresler de bu değişikliğin en büyük etkilerini yaşıyor. Hızla trafiğin azalması, üstelik yüzde 20’lere varan bir düşüşün gözlenmesi, söz konusu olan güncellemenin etkilerini de gözler önüne sermektedir. Dolayısıyla sitenizde bu güncellemenin olumsuzluklarını yaşamamak için siz de özenli hareket etmelisiniz ve kısa olan içeriklerinizde güncellemeye gitmelisiniz. Bu sayede, siteniz geri sıralara düşmeden önce müdahale etmiş olacaksınız. Henüz kısa süre olmasına karşın etkileri hissedilen güncellemeyi sıkı bir takip ile sitenizi koruyabilirsiniz.