domain-oteritesi

Domain Otoritesi, Moz tarafından geliştirilen ve web sitelerine 1den 100e kadar puan veren bir ölçüm sistemidir. Bu ölçüm sistemi web sitelerinin arama motorlarında ne kadar iyi sıralama alabileceğini tahmin etmek amacıyla kullanılır.

İki web sitesini birbiriyle karşılaştırmak için kullanılabileceği gibi bir web sitesinin zaman içerisindeki “gücünü” ölçmek için de kullanılabilir. Moz bu değeri diğer link ölçme araçlarının ölçümlediği kök domainler, toplam link sayısı, MozRank ve MozTrust skorları gibi ölçüm kıstaslarını tek bir skorda toplayarak ölçüyor.

Domain Otoritesinin belirlenmesinde Google algoritmalarının nasıl çalıştığını öğrenerek arama sonuçlarının oluşturulma yöntemini çözen kendi kendine öğrenebilen araçlar kullanılıyor. Hesaplama sırasında 40’dan fazla sinyal kullanılması nedeniyle web sitelerinin Domain Otoritesi zaman zaman dalgalanabilir. Bu nedenle Domain Otoritesini SEO çalışmalarını ölçmek için bir araç olarak kullanmak çok sağlıklı değil. En iyi kullanım amacı diğer web siteleriyle rekabet etmek için bir karşılaştırma aracı olarak kullanmak en iyisi.

Domain Otoritesi Nasıl Puanlanır?

Domain Otoritesi puanı 100’e kadar çıkar. Ayrıca otorite puanınız yükseldikçe artmasını sağlama daha da zorlaşır. Örneğin 20’den 30’a çıkmak 70’den 80’e çıkmaktan daha kolaydır.

Domain Otoritesi/Sayfa Otoritesi

Domain Otoritesi bir web sitesindeki tüm domainlerin ve alt domainlerin gücünü ölçerken Sayfa Otoritesi tek bir sayfanın gücünü ölçmektedir.

domain-otorite

Domain Otoritesinin Teknik Tanımı

Domain Otoritesi belirli bir domainin Google arama sonuçlarında nasıl sıralama alacağını hesaplamak için kullanılan bir ölçüm kriteridir. Mozscape’deki web indeks datasına dayanır ve link sayıları, MozRank ve MozTrust skorları başta olmak üzere birçok kriter kullanılır. Bu ölçüm sistemi binlerce arama sonuçlarının belirlenmesinde hangi algoritmanın kullanılacağını tahmin etmek için bir makine öğrenimi modeli kullanır.

Sayfa Otoritesini(PA) ve Domain Otoritesini(DA) arama sonuçları üzerinde araştırma yaparken rekabet amaçlı kullanarak hangi web sitelerinin/sayfalarının daha güçlü/önemli link profilleri olduğunu keşfetmek en iyi kullanım yolu. MozRank gibi spesifik araçlar ham linklerin popülaritelerini ölçmek için kullanılabilse de otorite ölçümleri “Bu web sitesinin linkleri Google.com’daki sorgu sıralamalarına etkisi özelinde ne kadar güçlü?” sorusunu cevaplamak için kullanılır.

En İyi SEO Çalışması

Bu ölçümü nasıl etkileyebilirim?

Diğer SEO ölçümlerinin tersine Domain Otoritesi direkt olarak etkilemesi zor olan bir kriter. Hepsinin skor üzerinde etkili olduğu birkaç kriterin (MozRank, MozTrust, link profili, vb.) toplamı olarak bu sonuç verilir. Bu sistem bilinçli olarak böyle kuruldu. Bu ölçüm bir web sitesinin Google.com üzerinde ne kadar rekabetçi olabileceğini belirlemek için geliştirildi. Google.com sıralamaları belirlemek için birden fazla kriter kullandığı için bunun sonuçlarını ölçmeye çalışan bir sistem de birden fazla kriter kullanmak zorunda.

Bu skoru etkilemenin en iyi yolu Arama Motoru Optimizasyonunu iyi yapıyor olmanız. Özellikle aldığı bağlantı sayısı yüksek olan web sitelerinden link alarak MozRank ve MozTrust kriterlerini etkileyen link profilini düzeltmelisiniz.