penguin

Neredeyse 2 yıldır SEO camiasında en çok konuşulan konulardan birisi “Google Penguin’i ne zaman güncelleyecek?” oldu. Dün itibariyle bu sorumuz Google Blogu aracılığıyla cevap bulmuş oldu. Google yeni bir Penguin güncellemesinin yayınlanmaya başladığını ve Penguin’in artık gerçek zamanlı olarak güncelleneceğini duyurdu.

2016 Eylül ayı zaten yeterince hareketli bir ay olarak geçiyordu: Sıralamalar sürekli değişti, bazı web siteleri sonuçlarda yükselirken diğerleri düştü, bazılarının sıralamaları ise hiç oynamadı bile. Ama tüm Google indeksinin güncellenmesi doğal olarak biraz daha zaman alacaktır. Bu yüzden eğer web sitenizin sıralaması değişmediyse önümüzdeki günlerde bir hareketlilik göreceğinizden emin olabilirsiniz.

Eylül Ayında Google Sıralamalarında Ne Oldu?

Diğer güncellemelerle ilgili resmi bir açıklama yok. Ama iki şeyden eminiz. İlki, Eylül ayı başında yerel işletmelerin birçoğu arama sonucu sıralamalarında ani değişimler gördü.

İkincisi ise ay ortalarında yatay görsel bulunan sayfalar görsel arama sonuçlarında birinci sayfayı doldurdu. Görsel sonuçları organik bir pozisyona sahip olduğu için web arama sonuçlarının da geçici süreliğine birinci sayfada indeks almalarına neden oldu.

Penguin 4.0 ile Değişen Mobil Arama Sonuçları

Mayıs ayında söylediğimiz gibi Google AMP uyumlu olan sayfaları mobil sıralamalarda daha en üst sıralarda sunmaya başladı. Bu da önce davranış web sitelerinin AMP versiyonunu yapanların kazanmasını sağladı. Yani artık alt sayfalarınızın (diğer adıyla hizmetlerinizin ve sattığınız ürünlerin) mobil arama sonuçlarında ilk sayfada çıkmasını istiyorsanız web sitenizin AMP versiyonunu yayına sokmalısınız.

Eğer şuan rakiplerinizin de yamadığını ve sıralamaların eskisi gibi olduğunu görüyorsanız hemen rahatlamayın. Çünkü ilk sıralara çıkmak isteyen başka bir işletme web sitesinde bu işlemi yaptığında sizin yerinize onun geçmesi işten bile olmayacak.

Kazananlar/Kaybedenler

En büyük kazananlar elbette ki AMP versiyonun önemini önceden görerek bununla ilgili zaman ayıranlar. Kaybedenler ise bu tarz bir şeye şimdilik ihtiyacı olmadığını düşünerek bu özelliği göz ardı edenler.

Ama kaybeden kelimesi sizi korkutmasın. Henüz her şey bitmiş değil. AMP yeni bir mobil web protokolü ve Google’ın kullanıcılara daha hızlı hizmet vererek kullanıcı deneyimini geliştirmeye yönelik sürekli çabalarından sadece birisi. Unutmamanız gereken konu artık daha fazla zaman harcayarak bu durumu avantajınıza çevirmenizin mümkün olduğu.

AMP’nin ne olduğu ve uygulanmasının nasıl olması gerektiği konusundaki detaylı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.