2017-de-seo ajansları

Birkaç yıl önce, SEO konusunda etkili olan 200den fazla önemli faktör olduğu söyleniyordu. Ama bunların hepsine odaklanmak şirket içerisinde bulunan bir SEO ekibi ile bile zor bir iş olmaya başlamıştı. Ama artık Google Algoritmalarının hemen her gün değişmesi nedeniyle önemli olan birkaç faktöre odaklanmak daha mantıklı hale geldi. İşte önümüzdeki yıl içerisinde üst sıralarda yer almak için odaklanmanız gereken 4 önemli faktör.

1. İçerik

Google’daki uzmanlar “İçerik halen kral” diyor. Ancak, geçtiğimiz yıl içerisinde içeriğin nasıl algılandığı konusunda bir değişime şahit olduk. Biz dahil birçok içerik üreticisi anahtar kelimelerle metinlerini boğmak yerine okunabilirliği yüksek olan içerikler oluşturdu ve bunun daha etkili olduğunu gördü.

Birçok web sitesi yöneticisinin “alakalı içerik” konusunda pek fikri olmaması nedeniyle bu durum kafa karıştırıcı olabilir. Alakalı içerik tek derdi SEO olmadan hazırlanmış içeriklerdir. Alakalı içerik, ele aldığı konuyu kapsamlı olarak anlatan içeriktir. İçeriği görüntüleyen her ziyaretçi o konu hakkında öğrenmek istediği her şeyi tam anlamıyla öğrenmeli. İçerik anlaşılması kolay olmalı ve ziyaretçinin okuduğu sırada aklında olan soruları cevaplandırmalı.

Bu tarz bir içerik, anahtar kelimelerle doldurulmuş bir içerikten daha anlamlı ve değerli olacaktır. İçerik kaliteli ve yeterli olduğu sürece uzunluğu da eskisi kadar önemli değil.

2. Backlinkler

Eskiden, birçok web sitesinin sıralamalarda yukarı çıkmak için yaptığı tek şey backlink almaktı. Ancak zamanla Google kötüleri iyilerin arasından nasıl ayırt edeceğini çözdü. Sadece backlink kullanmak artık işe yaramayacak. Fakat kaliteli ve alakalı web sitelerinden gelen linkler yine de sıralamalarda yükselmek için faydalı olacak.

Backlinkler ilk bahsettiğimiz konuyla bağlantılı bir durumda. Alakalı içerik olamadan, kaliteli backlinkler elde etmek kolay değil. İnsanların okuyarak paylaşmak isteyecekleri içerikler üretmek otoritesi yüksek web sitelerinden backlink almak için anahtar konumda. Bu durum aynı zamanda Google’ın içeriğinizin ne kadar alakalı olduğunu anlaması için de önemli.

Bunlara ek olarak, link kalite ölçüm yazılımları bir yere kadar kullanışlı olacaktır. Bu tarz yazılımlar içeriğinizdeki linkleri ve kalitelerini ölçerek düşük kaliteli olanları kaldırmanıza yardımcı olabilirler.

3. Mobil Düşünülerek Yapılmış Web Siteleri

2016 ayrıca Google’ın mobil öncelikli indeklemeye geçtiği yıldı. Yani arama devinin botları web sitelerinin masaüstü versiyonlarının yerine mobil versiyonlarını incelemeye başladılar.

2017’de, Google web sitelerinden öncelikli olarak mobil kullanıcılara odaklanmasını istiyor. Web siteleri tüm cihazlarda duyarlı tasarıma ve içeriği sahip olmalı, sadece masaüstünde değil. Google mobil uyumluluğu artık daha fazla bekliyor ve web sitelerinin yaklaşık %85’i geçen yıl bu kriterlere uydu. Google ayrıca mobil uyumlu web sitelerinin tamamlandıktan sonra yayınlanmasını tavsiye ediyor.

4. Teknik Faktörler

Bu “teknik faktörler” genellikle göz ardı edilen ama önemli olanlar:

Şifreleme: Bir web sitesinin SSL sertifikası ve Google sıralamaları arasında güçlü bir bağ var. SSL Sertifikalı web siteleri standart web sitelerinden daha iyi sıralamalar alıyor. Google Chrome bile SSL sertifikası olmayan web sitelerini “Güvenli Değil” olarak işaretlemeye başladı.

Anchor text: Tam uyumlu anchor text halen arama motoru sıralamalarını pozitif yönde etkiliyor. Ancak, linkler garip veya spam özellikli görülürse, Penguin ile birlikte ceza almanız mümkün. En iyi sonucu almak için backlink anchor texti organik olmalı.

Pop-up reklamlar: Pop-up reklamlar bir sayfayı ziyaret ettiğinizde ortaya çıkarak içeriğin tamamını kaplayan ve içeriğe erişebilmek için size kendilerini zorla izleten veya başka bir sayfaya yönlendiren reklam türü. Bu tarz uygulamalar Google tarafından cezalandırılmanıza neden olabilir. Ancak, oturum açma pencereleri, hemen kapatılabilen banner reklamlar, yasal olarak gösterilmesi zorunlu pop-uplar, vb. bu sınıflandırılmaya girmiyor.

H1 ve H2 Etiketleri: Alt sayfalarınızın H1 ve H2 etiketlerinin doğru olması ve hedeflenen anahtar kelimenin bu başlıklar içinde olması sıralamalarınızda etkili olacaktır.

Sonuç Olarak

SEO zaman içerisinde değişerek evrilmeye devam ediyor. Ancak Google geçmişten beri kaliteli linklere, zengin içeriklere ve mobil uyumluluğa büyük değer verdi. Sıralamalarınızın yükselmesi konusunda faydalı olabilecek birçok etken olabilir, ama bu yazıda bahsettiğimiz konulara odaklanmak SEO çalışmalarınızdan en iyi sonucu almanız konusunda faydalı olacaktır.