dönüşüm pikseli

Konu web sitesi veri takibi ve takip pikselleri olduğunda her şeyin fazlası zarar sözü tam anlamıyla bir gerçeklik.

Bir web sitesinde bulunan her takip etiketi (diğer adıyla takip pikseli) siteyi yavaşlatır, çünkü bu pikselleri başka bir sunucudan yüklemesi gerekiyor ki işini yapabilsin.

Zaman içerisinde bu takip piksellerinin toplamı web sitesinin hızının satışları etkileyecek kadar düşmesine neden olabilir.

Peki bir pikselin satışları etkilemesi için ne kadar yavaşlamaya neden olması gerekiyor? Yaklaşık 1 saniye.

Geçmişte yaşadığımız tecrübeler gösteriyor ki yılda 1 Milyon TL ciro yapan bir web sitesinin yükleme hızında piksellerin neden olduğu her 1 saniyelik yavaşlama 75 Bin TL yıllık satış kaybına neden oluyor.

Takip Pikseli Nedir?

Bir takip pikseli web sitenizi geliştirmeniz için kullanabileceğiniz verileri toplamak için üçüncü parti hizmetleri kullanıyor.

Genel olarak takip pikseli olarak tanımlanmalarının nedeni geleneksel olarak bir web sitesinin takip etmenin yolu transparan 1 piksellik bir görselin web sitenize yüklenmesiydi. Ancak birçok hizmet sunucusu artık veri toplama yerine JavaScript kodları kullanıyor.

Kesinlikle bunlarla sınırlı olmasa da JavaScript kodunu kullanan yaygın servislerden bazıları Google Analytics, Omniture, CrazyEgg, SeeWhy, DoubleClick, Google AdWords, Certona, ChannelAdvisor, ve MediaMath.

Takip Piksellerinin Diğer Zararları

Güvenlik Zafiyetleri

Takip pikselleri bir web sitesi için direkt olarak güvenlik sorunlarına neden olabilir.

Birçok eski şirketin sistemlerine sızılmasıyla birlikte, web siteleri aynı açıkları e-ticaret sitelerine de pikseller sayesinde sokabilirler.

Bir şirket için değerli olan veri aynı zamanda bu takip piksellerini kullanarak müşterileriniz hakkında veri toplayacak olan üçüncü parti kişiler için de değerli olabilir.

Satışlarda azalma

Bunu tekrarlamakta fayda var. 1 Milyon TL ciro yapan bir web sitesinin yükleme hızında piksellerin neden olduğu her 1 saniyelik yavaşlama 75 Bin TL yıllık satış kaybına neden oluyor.

Kopya veriler

Şirketlerin veri toplamak için kullandığı takip piksellerinin birçoğu aslında kopya veri topluyor.

Sayfa görüntülemesini veya ısı haritasını gösteren pikseller kısa süreli test etmek için harika araçlar, ancak tam zamanlı kullanılarak kopya veri toplamayan araçlar genel olarak Google Analytics ve Omniture ile sınırlı.

Sayfa görüntülemesi ve ısı haritasını gösteren araçları kullanmak için en iyi zamanlar önemli test zamanları veya web sitesinin tasarımının değiştirilmesinden hemen sonrasıdır.

Ne Yapabilirsiniz?

Takip pikselleri ölçülü olarak kullanılmalıdır. Takip pikseli kaosu yaşamamak için aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

– Sadece ihtiyacınız olduğu kadar kullanın. Bir yığın kopya veriye sahip olmak sadece değerli veri ve analiz kıtlığına neden olur. Gerçekten bu verilerin hepsini hazmedip analiz ederek bunlara dayanan değişiklikler yapabilecek misiniz? Veri tabanı ne kadar büyük olursa bunlara dayanarak harekete geçmeniz o kadar zorlaşır.
– Pikselleri sayfa yüklendikten sonra yükleyin ve hepsini aynı anda yükleyin. İyi bir web geliştiriniz varsa size bu konuda yardımcı olabilir.
– Özel bir sebep için kullanılan pikselleri sadece lazım oldukça kullanın. Örneğin, bir web sitesinin yeniden tasarlanmasının hemen ardından test etmek amacıyla.
– Verilerinizi (https aracılığıyla) güvenliğe alarak güvenlik açıklarının kapatıldığından emin olun.

RankMedya olarak, verilere dayanarak karar vermeye inanıyoruz. Ama altından çıkılmaz hale gelmeden önce kullanılabilir olan verinin bir limiti var. Ayrıca bir markanın kopya veriye sahip olmak için gözden çıkarabileceği site performansının (ve kazancın) da bir limiti vardır.