snapchat

Snapchat’i aktif olduğunuz sosyal medya platformları arasına eklemek mi istiyorsunuz?

Snapchat’in markanıza güç katabileceği yollar konusunda ilgili misiniz?

Snapchat ile, kitle etkileşimini ve marka bilinirliliğini yaratıcı pazarlama kampanyaları ile arttırabilirsiniz.

Bu yazıda Snapchat’in markalar için kullanılabileceği beş yolu keşfedeceksiniz.

Neden Snapchat?

Aylık 150 milyon aktif kullanıcı ve günlük 400 milyon snap paylaşımı ile Snapchat en hızlı büyüyen sosyal medya platformlarından birisi. Fark etmiş olabileceğiniz gibi Snapchat kullanıcılarının %71’i 18-34 yaş aralığında. Hedef kitleniz bu aralık içerisinde değilse bile Snapchat’in dünya çapında dijital pazarlama araçlarının en önemlilerinden olmaya başladığını unutmayın.

Markalar ve bizim gibi içerik üreticileri Snapchat’i günlük hikayeler oluşturmak ve kitlelerini etkilemek için kullanıyor. 24 saatlik ömürleri olan Spanchat hikayeleri bir video akışı yaratmak için birden fazla fotoğrafın kullanılmasıyla oluşturuluyor. Her gün bir milyardan fazla kişi bu Snapchat hikayelerini görüntülüyor.

Paltformun kendi içerisinde yer alan filtreler, lokasyon filtreleri, metinler, emojiler, müzikler ve daha fazlasını kullanarak eğlenceli ve etkileyici içerikler oluşturabilmeniz mümkün.

Markanızın kitlesini şaşırtmak ve eğlendirmek için Snapchat’i kullanmanın beş yolu şöyle:

1: Canlı Etkinliklere Erişim Sunun

Snapchat gerçek zamanlı sosyla medya pazarlaması için mükemmel bir araç çünkü kitlenize canlı etkinlikler için direkt erişim sağlama olanağı veriyor. Platformu yeni bir ürününüzü tanıtmak için, katıldığınız fuarları göstermek için veya işletmenizden alışveriş yapan 1.000inci müşteriyi göstermek için kullanabilirsiniz. Snapchat kitlenizi heyecanlandırır çünkü platform sayesinde etkinlik hakkında onlara farklı, daha samimi bir görünüm sağlarsınız.

NBA, Snapchat’i Oyuncu Seçimleri, All-Star Maçları ve Finaller dahil olmak üzere birçok farklı amaçla kullanıyor. 2014 All-Star Maçında NBA Snapchat’te ilk yayınlarını yaparak hayranlarına L.A Clippers oyuncusu Chris Paul’un videolarını ve Slam Dunk yarışmasının yakından çekilmiş fotoğraflarını görme imkanı sundu.

2: Özel İçerikler Sunun

Snapchat’i kitlenize diğer platformlarda erişemeyecekleri içerikleri sunmak için kullanabilirsiniz. Takipçi kitlenizi şaşırtmak için farklı şeyler yapmaya çalışın.

Rebecca Minkoff ve Michael Kors gibi moda markaları yeni ürünlerini kitlelerine göstermek için Snapchat’i podyumdan önce kullandı.

FashionWeek’te Snapchat kullanımı müşterilerin farklı bir dünyaya dahil olduklarını hissetmelerini sağladı ve böylece de etkinliğin bir parçası olmuş oldular.

3: Yarışmalar, Faydalı İçerikler ve İndirimler Sunun

Herkes sosyal medya hediyelerini ve indirimlerini sever. Bu yüzden takipçilerinizin sizi sürekli izlemesini sağlamak için bu yolları kullanabilirsiniz. Örneğin, tüm Snapchat hikayenizi görüntüleyen hayranlarınıza indirim sunabilirsiniz veya onlardan ürününüzle beraber çekilmiş bir fotoğraf göndermelerini isteyebilirsiniz.

GrubHub markası Snapchat kitle etkileşimde birkaç farklı yöntemle kazançlı çıkıyor. Bunlar, indirimler, özel teklifler ve yarışmaların farklı hallerini içeriyor. Hatta 5 gün süren ve farklı aşamaları olan bir yarışma düzenleyen ilk marka oldular. Bu kampanya süresince takipçilerinden bir öz-çekim yollamalarını istediler. Bu öz-çekimlerde ürünlerinden biri veya çizimi olmalıydı.

Bu yaratıcı kampanya GrubHub’ın marka kimliğini ön plana çıkardı ve tüketiciler ile marka arasında iki yönlü bir iletişim kurulmasını sağladı. Ayrıca, marka tüketiciler tarafından üretilen içeriklere sahip olurken marka bağlılığını arttırdı.

4: İnsanları İşlerin Arka Planında Götürün

Snapchat ile, kitlenize arka planda olup bitenleri göstererek markanızla güçlü bir bağ kurmalarını sağlayabilirsiniz. Markanızı herkese gösterin. Doğum günü partilerini ve şirketin çalışmalarını göstermekten çekinmeyin. Markanızın kültürüyle kendisini diğerlerinden nasıl ayırdığını göstermek için yapabilecekleriniz konusunda bir limit yok.

Yeni bir moda markası olan Everlane bu konuda oldukça başarılı. Yaptıkları şey ise arka planda işlerin nasıl yürüdüğünü göstererek kitlelerini eğitecek etkili içerikler paylaşmak. Snapchat hikayelerini ofis turları düzenlemek, çalışanların eğlence saatlerini ve üretim tesislerini göstermek için kullanıyorlar.

5: Fenomenlerle İş-Birliği Yapın

Tıpkı Instagram ve diğer sosyal medya kanalları gibi, Snapchat’teki sosyal medya fenomenleri marka bilinirliğini arttırmak ve erişim arttırmak konusunda size yardımcı olabilirler. Fenomenlerle işbirliği yaparak geleneksel medya araçlarıyla ulaşılması zor olan bir kitleye ulaşabilirsiniz.

Ayrıca unutmayın ki platform konusunda yetenkli olan fenomenler yaratıcı videolar oluşturarak markanızın sesinin ve kişiliğinin gelişmesini sağlayabilirler.