site-hizi

 

Site Hızı: Araçlar ve Öneriler

Site Hızı, Google’da iyi bir sıralama almanız için en önemli etkenlerden birisidir. Düşük bir site hızı, aynı zamanda düşük ilerleme hızı anlamına gelmektedir. Bu sebeple de Google, sitenizi daha düşük bir hızda indeksliyor. Buna bağlı olarak da yeni gönderilerin arama sonuçlarında görülmesi daha uzun sürüyor. Bu sizin daha alt sıralarda yer almanız demektir ve hiç bir site sahibinin arzulayacağı bir durum değildir. Sitenizi daha hızlı hale getirmeniz, tam da bu sebeple daha yüksek organik gezintiye ve dolayısıyla da daha yüksek bir sıralamada önerilmenizi, izleyiciye sunulmanızı sağlıyor.

Dahası bir kullanıcı gözü ile de bakacak olursanız, hızlı bir site yavaş bir siteden daha iyi kullanıcı deneyimi sunacaktır. Araştırmalar gösteriyor ki internet kullanıcıları yavaş bir sitede alışveriş yapmak ya da metin okuma dahi yapmak istemiyor. Sırf bu durum bile sitenizi mümkün olduğunca iyi bir hıza yükseltmeniz için bir sebep olabilir.

En Çok Tercih Edilen Site Hızlandırma Araçları Nelerdir?

Bir web sitesi incelendiğinde bakılan ilk özellik, site hızıdır. Elbette site hızı farklı lokasyonlara (DNS adreslerine) göre değişiklik gösterebilir. Dolayısıyla hız ölçüm araçları her zaman aynı sonuçları vermeyebilir ama buna karşı doğru sonuç elde etmenin bir yöntemi mevcut. Bu sebebe bağlı olarak, aşağıda gördüğünüz araçların hepsini aynı anda kullanıyoruz ve ölçüm yapıyoruz. Bu şekilde sonuçların farklı etkenler ile değişiklik miktarını minimuma indiriyoruz.

Google PageSpeed Insights
Pingdom Tools
Yslow

Google PageSpeed Insights bir web sayfasının içeriğini analiz eder ve sayfayı daha hızlı hale getirmek için öneriler oluşturur. Pingdom Tools ile web sitelerinin detaylı bir şekilde analiz edilmesi, performans puanlarını görülebilmesi ve buna dair düzenlemeler yapılması için çeşitli öneriler elde edilebilir. Yslow ise bir diğer site analiz ve puanlama aracıdır. Bu araç, web siteleri açılırken nelerin yüklendiğini analiz ederek bazı istatistikler oluşturup sunmaktadır. Aynı zamanda site hızının iyileştirilmesi adına bazı faydalı önerilerde de bulunuyor. Unutmadan belirtelim ki, bu araç aynı zamanda Opera Tarayıcısı’nda da eklenti olarak kullanılabiliyor ve fayda sağlayabiliyor.

Sitenizin hızını test etmek istiyorsanız, site URL’nizi bu test araçlarına girebilirsiniz. Web sitenizi daha hızlı bir şekilde kullanabilmeniz için bu tip test araçlarının verdiği önerileri uygulayabilir ve sitenizi ziyaret eden kullanıcılara çok daha iyi bir deneyim sunabilirsiniz. Hem Google hem de Yslow, biraz daha teknik bir dil kullanıyor olsalar da hangi bölümleri ya da özellikleri geliştirebileceğiniz konusunda detaylı öneriler verecek ve size daha nitelikli bir sitenin kapısını açacaktır. Pindom Tools ise site analiz konusunda daha çok öneri sunmaktadır. Genel olarak bakacak olursak, bu araçları kullanarak web sitenizin performansını gözle görülür bir şekilde arttırabilirsiniz. Bu da her site sahibinin temel hedefidir.

Site Hızı İçin Eklentiler

Eğer hosting sağlayıcınız, önbellek yüklemesini desteklemiyorsa, bir eklenti yardımıyla sitenizi gerçekten hızlandırabilirsiniz. WP Super Cache, tam olarak isminin anlamını yerine getirmektedir: Sitenizi ön belleğe alıyor ama en önemli ve sevilen özellik olarak, bunu çok fazla dallandırıp budaklandırmadan, gayet iyi ve hızlı bir yükleme ile sağlıyor. WP Rocket daha da iyisini sunmaktadır. Fazla uğraştırmayan ve bazı ayarları bozma riski taşımayan bir çözüm sunuyor. Ama aklınızda bulunsun ki: WP Rocket ücretli bir eklentidir. WP Super Cache ise ücretsiz olması ile cazip bir seçenektir. (Premium versiyonu mevcuttur.)

Son Olarak;

Bir önbellekleme eklentisi kurduktan sonra site hızınızı arttırmak için, çeşitli yöntemlere başvurabilirsiniz. Farklı bir hosting şirketi seçmek, bir CDN kullanmak ya da görsellerinizi küçültmek siteniz için mucizeler yaratabilir. İlerleyen yazılarımızda site hızınızı arttırmanız yönünde farklı tavsiyeler veriyor olacağız.