sitemap

Sitemap yani site haritası, Google,Yahoo,Bing ve Yandex gibi arama motorları botlarının, web sitenizi doğru bir biçimde yorumlayabilmesi için rehberlik eden bir “xml” dosyadır.  Web sitenizin arama motorları tarafından hızlı index almasını istiyor iseniz sitemap dosyasının bulunması gerekmektedir. Çünkü siteyi ziyaret eden botlar sitemap.xml dosyası sayesinde hangi sayfanın ne sıklıkla, en son ne zaman güncellendiğini ve  hangi sayfanın ne kadar önemi olduğunu tespit eder. Dolayısıyla sitemap kullanmaya başladığınız andan itibaren index sayınız ve index hızınızda farkedilebilir bir artış olacaktır.

Webmaster Tools ve Site Haritası Göndermek

Bunun için ilk olarak bir gmail hesabına sahip olmanız gerekiyor. Gmail hesabınızı oluşturduktan sonra buradan Google’ın bize sunmuş olduğu webmaster araçları sayfasına giriyoruz. İlk defa giriş yapanlar Google sizden aşağıdaki gibi bir mülk eklemenizi isteyecektir.

serach console

Web sitenizi doğrulattıktan sonra sol kısımdaki kontrol panelinden “Tarama” kısmına geliyoruz.

sitemap

Resimde de görüldüğü üzere sağ üst köşedeki “Site Haritası Ekleme/Test Etme” butonuna tıklıyoruz ve karşımıza aşağıdaki gibi bir pencere geliyor.

add-to-sitemap

Site haritasını gönder dedikten sonra, Google’ın site haritamızı dizinde onaylamasını bekliyoruz. Onaylanırsa işlemimiz tamamlanmıştır. Onaylanmadı ise site sunucusunun düzgün çalıştığından emin olduktan sonra tekrar deneyin. Aşağıdaki linklerden siteniz için sitemap.xml dosyası oluşturabilirsiniz.

WordPress : Google XML Sitemaps
Online Oluştur : Build your Site Map Online