seo

Daha önceleri internet sitesi denilince görsel anlamda tasarlanmış farklı animasyonlarla içeriği zenginleştirilmiş sayfa veya sayfaları görmekteydik. Fakat günümüzde web sayfasından beklentilerimiz oldukça arttı. Kısaca özet geçecek olursak; hedef kitleye ulaşan, firma ya da kurumlara reklam değeri katan, müşterilerine daha kolay ulaşılmasını sağlayan dinamik bir yapı akla gelmektedir. Bu ise web sitesinin arama motorlarında (Google, Yahoo, Bing v.s.) ne denli verimli olmasına bağlıdır.

Günümüzde web sayfalarında tasarımdan daha ziyade yazılım güçleri, arka planda çalışan kodların profesyonelce hazırlanması ve böylece arama motorlarının daha kolay okuyacağı tarzda yapılandırılması birinci öncelik olarak benimsenmelidir. İşte web sayfalarının arama motorlarında daha etkin bir şekilde çıkmasını sağlayacak işlem ya da işlemlere SEO denmektedir.

SEO (Search Engine Optimization) , “arama motoru optimizasyonu” için kullanılan bir kısaltmadır. Sitenizi yaptırırken mutlaka tasarım ve web yazılımınızı SEO uyumlu yani arama motorlarında etkin şekilde indekslenebilir olmasına özen gösteriniz ve bu konuda profesyonel destek almanızı öneririz. Bunun için sitenizi tasarlarken ya da web sitesini tasarladıktan sonra da olabilir mutlaka SEO / arama motorlarına optimize edilmesini sağlamak için deneyimli kişilerden destek alabilirsiniz. Bu açıdan daha ilk başta sitenizi yaptırırken iyi karar vermek gerekmektedir. Bu konularda bilgisi olmayan ya da yeterli düzeyde tecrübeye sahip olmayan bir web tasarımcı size fayda yerine zarar üretecek, para ile satın aldığınız hizmet sizin için anlamsız bir beklentiye dönüşmeye başlayacaktır.