e posta pazarlama

 

E-Posta Pazarlama

Hayatımıza girdiği zamandan bu yana hızla gelişim gösteren ve insanların birbiri ile olan etkileşimini hızla üst seviyelere çıkartmakta olan internet, iletişim, reklam ve pazarlama gibi birçok alanda da gelişim göstermeye devam etmektedir. Yapılan araştırmalara göre 7 milyarlık dünya nüfusunun 2,5 milyarının internet kullanıcısı olduğu göz önünde bulundurulduğunda, çağımızda internetin gücü azımsanamayacak derecede. Öyle ki internetin gücünü her anlamda kurumsallaştırabilmek mümkün olmuş ve e-mail pazarlama sistemi günümüzde kullanılan en yaygın reklam ve tanıtım platformlarından birisi olarak bu sistemde yerini almıştır. Bu sistemin avantajlarından yararlanmayı amaçlayan birçok evrensel firma da e-mail yoluyla pazarlama aracını kullanmaya başlamıştır.

E-Posta Pazarlama Nedir?

Basit bir tanım ile açıklamamız gerekirse, firmanız ile ilgili istediğiniz her türlü bilgiyi e-mail yoluyla müşterilerinize ulaştıran sistemin adına e-mail pazarlama sistemi diyoruz.

Peki, E-Posta Pazarlama ile Neler Yapabiliriz?

Firmanıza ait ürünler, yaptığınız promosyon ve indirimler, bültenler, firmanızın tanıtımı, etkinlik ve seminer davetleri gibi tüm bilgileri tedarikçilere, iş ortaklarınıza, müşterilerinize ulaştırabilmeniz için en mükemmel iletişim aracı olan e-mail pazarlama sistemi, en güzel özelliği olarak sizlere istatistiksel veriler sunarak alıcının hareketlerini izleyebilmenize olanak tanımaktadır. Bu durum alıcılarınız maili açtı mı, içeriğindeki linklere tıkladı mı, alıcılarınız genel olarak hangi saat aralıklarında aktif konumda bulunuyor gibi verilerin tespit edilmesi ile sizlere en iyi pazar alanının oluşmasını sağlar. Böylelikle en çok tıklanan linkleri belirleyerek müşterinin taleplerini daha iyi bileceğinizden ötürü pazarınızı ve gönderimlerinizi bu doğrultuda yoğunlaştırarak geri dönüş verilerini arttırabilirsiniz. Ve yine alıcılarınızın aktif olduğu saatleri belirleyerek, onlara ulaşabileceğiniz en doğru zamanı bulabilir ve gönderimini sağladığınız maillerin açılma ve tıklanma oranlarını arttırabilirsiniz.

E-mail pazarlama sistemi diğer pazarlama yöntemlerine göre maliyeti en düşük ama getirisi en yüksek olan pazarlama sistemidir. Yukarıda belirtmiş olduğumuz üzere alıcının hareketlerini takip edebiliyor olmak ise bizim en büyük avantajımızdır.

E-Posta Pazarlamada İçeriğin Önemi

Bu sistemde doğru içerik çok önemlidir. Müşteriye ya da alıcıya hitabınız, metnin içeriği, şekli, yazım kuralları gibi birçok ayrıntı alıcıyı etkileyen unsurlardandır. Alıcıya göndereceğimiz metin ne kadar kusursuz olursa alıcının göndereceğimiz mail üzerinde odaklanması o kadar kolay olacaktır. Aşağıda bir liste halinde belirttiğimiz unsurlar metinde olmazsa olmazların arasında bulunan kurallardır. İçeriği şekil ve içerik yönünden iki ayrı kategoride inceleyebiliriz.

Şekil yönünden;

  • * Her cihaz basılı metinde bulunan yazı tipini kabul etmeyeceğinden, süslü yazı tiplerinden uzak durulmuş olmalıdır.
  • * Boyutu yüksek içerikler geç yükleneceğinden alıcılar içeriğin açılmasını beklemeden maili kapatırlar.
  • * Gönderdiğiniz içerik alıcınızın ekranında yana veya aşağı kaydırma gerekebilir. Bu durumlar içeriğin tamamının görüntülenmesini engelleyerek kayıp oluşturur.

İleti gönderilmeden önce mutlaka ön izleme ile kontrol edilmeli ve emin olunduğunda gönderilmelidir. Yani son derece titiz bir çalışma gerekiyor.

İçerik yönünden;

  • * İçerik açısından en önemli madde, uygunsuz olarak kabul edilen kelimelerden uzak durulmasıdır. Böylece mailin spam olarak algılanmasının önüne geçilebilir.
  • * İçerik mutlaka kısa, öz ve görsellerle renklenen bir niteliğe sahip olmalıdır.
  • * Özgün olmalı. Kopyala-yapıştır türü içeriklerden kesinlikle kaçınılmalıdır.
  • * Tutarlı olmalı ve yalın bir anlatım kullanılmalıdır.

Son olarak belirtelim ki; e-mail pazarlama sisteminde yer alabilmek için mutlaka bir e-mail pazarlama programına ihtiyaç duyulacaktır. Bu tür çeşitli programlar internetten bulunarak ücretsiz kullanılabildiği gibi, belirli bir ücret ödeyerek profesyonel bir sürüm de satın almak mümkündür. İşini geliştirmek isteyen firmaların kesinlikle ihtiyaç duyacağı bu sistem ile daha büyük başarılara imza atmak mümkündür!

E-Posta Pazarlama Hakkında Daha Detaylı Bilgi Almak için ücretsiz e-bülten aboneliğinizi başlatabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşabilirsiniz…