seo-pazarlama-otomasyonu

Basit Fark

Eğer bilgisayarınızı Microsoft Word kurarsanız yazı yazmak için harika bir programınız olur ama bu program aynı zamanda görsel olarak harika görünen içerikler oluşturamaz.

SharpSpring, HubSpot ve Marketo gibi pazarlama otomasyonu sistemleri ve SEO çalışmaları da bunun gibi. Bu sistemler bir şirketin pazarlama çabaları için bir takip platformu sunuyor ama SEO için bir şey yapmıyorlar. SEO’ya özgün yapılandırmaları yapmadan ve içeriklerinizi sürekli olarak buna uygun olarak düzenlemeden bu platformlar tek başlarına SEO başarısı sunamazlar.

Nedir?

pazarlama-otomasyonu

Pazarlama Otomasyonu

Daha spesifik konuşursak pazarlama otomasyonu araçları şirketlere pazarlama çabalarını takip etmeleri ve yönetmeleri için mükemmel bir yol sunuyor. Bu sistemlerin araçları şöyle:

– Analiz araçları
– E-mail test araçları
– E-mail yönetim araçları
– Sosyal Medya etkileşim araçları
– Web siteleri ve bloglar için CMS

Bu araçların önemli bir özelliği de web sitesi ziyaretçilerinin kim olduklarını bularak takip etmeleri. Böylece şirketler ziyaretçilerinin web sitelerindeki davranışlarına ve geri dönüşlerine göre onları daha iyi hedefleyebilirler. Örneğin, eğer bir ziyaretçi web sitesine gelerek “A Ürünü”nü ziyaret ederse sistem A Ürününe özel olarak hazırlanmış bir e-mail gönderir.

Bunlar bir pazarlama otomasyonu sisteminin faydaları. Genel olarak bakıldığında Marketo büyük firmalara hizmet vermeye odaklanırken SharpSpring küçük ve orta ölçekli işletmelere odaklanıyor. Bu sistemler tam anlamıyla kullanıldığı zaman bir işletmenin pazarlama ve tanıtım çalışmalarında büyük bir fark yaratabilirler.

SEO

Bir pazarlama otomasyonu kullanmak şirketinize otomatik olarak SEO çalışması sağlamaz. Sadece SEO için bir başlangıç noktası sunar. Bir şirket pazarlama otomasyonu kullansın veya kullanmasın, aşağıdaki işlemlerin yapılması için halen profesyonel bir SEO ajansına ihtiyacı vardır:

– Metadata ve link yapılandırması gibi işlemler için web sitesinin düzgün şekilde yapılandırılması.
– Rakip araştırması yapmak.
– Backlink çalışması yapmak.
– Uzun vadeli bir SEO stratejisi geliştirmek.
– Stratejiyi geliştirmek için sonuçları düzenli olarak takip etmek.
– Birçok kritere dayalı anahtar kelime araştırması.
– Güçlü arama motoru optimizasyonu yapılması ve web sitesinin kullanıcı odaklı içeriğe sahip olması.
– Linkler elde ederek link profilini oluşturmak ve alakalı trafik çekmek.
– Verileri incelemek ve devamlı olarak SEO çalışmalarını güçlendirmek.

SEO ve Pazarlama Otomasyonu Beraber Nasıl Kullanılır

Pazarlama otomasyonu almak ve SEO çalışmalarını yürütmesi için bir şirketle anlaşmak birbirinden tamamen farklı şeylerdir. Birini yapmak diğerini otomatik olarak kazandırmaz.

Bir satış otomasyon sistemine sahip olmak kısıtlı pazarlama bütçeniz varsa veya tüm pazarlama işlerinizi tek ve entegre bir sistem üzerinden yönetebilmenin rahatlığını istiyorsanız mükemmel bir şey.

Eğer organik arama sonuçları ile gelen ziyaretçiler ve potansiyel müşteriler istiyorsanız SEO çalışmaları tam sizin için. Bir çok işletme için organik arama ile gelen müşteriler göz ardı edemeyecek kadar önemli bir konu. Bu yüzden de SEO çok yaygın (ve başarılı) bir pazarlama stratejisi.

Hangisine ihtiyacınız olduğundan emin değil misiniz? Daha fazlasını öğrenmek için bize ulaşabilirsiniz!