adwords

Google’ın en büyük gelir kaynağı olan AdWords reklamlarına, her yıl milyalarca dolar ödeniyor ve bu araç sayesinde web siteler yeni müşterilere ulaşabiliyor.

2011 yılı verilerine göre bazı firmaların yıllık AdWords harcamaları:

– amazon.com => 55.2 milyon dolar
– booking.com => 40.4 milyon dolar
– hp => 33.3 milyon dolar
– godaddy => 21.7 milyon dolar
– chevrolet => 15.5 milyon dolar

Yukarıda verdiğim örnekler rastgele seçtiğim 5 firmaya ait…Bu firmalar gibi milyonlarca ufak veya orta ölçekli firma da Google AdWords reklamlarının avantajlarından yararlanıyor dolayısıyla Google da dünyanın en büyük şirketlerinden bir tanesi oluyor.

Peki çok az bütçe ile de Google AdWords reklamları yönetilebilir mi?

Google AdWords reklamlarını kullanmayı düşünüyorsunuz ancak çok fazla bütçeniz yok mu? Düşük bir bütçe ile de Google AdWords reklamlarından faydalanabilirsiniz ancak oyunu biraz daha farklı oynamanız gerekir. Düşük bütçeye örnek günlük 15 TL diyelim ve örneklerimizi de bu doğrultu da devam ettirelim…

1 – AdWords Kuponu

Google, birçok reklam verene bir defaya mahsus 25 TL lik harcamaya, 100 TL bedava kupon vermektedir. Eğer bütçemiz sınırlıysa her yöntemi denememiz gerekecek…

Google genellikle AdWords hesabı açan ancak henüz reklam yayınlamamış kişilerin email adreslerine bu kuponu gönderiyor ancak henüz kupon size gelmediyse AdWords form sayfasından, siz de kuponunuzu talep edebilirsiniz.

Not: Her AdWords kuponunun belirlenmiş son kullanım tarihi vardır. Kuponunuz size ulaştığında bu ayrıntıyı atlamamanızı öneririm.

2 – Google AdWords Ürünleri

Eğer günlük bütçeniz 15tl ise, kampanyalarınızda Google AdWords’ün farklı ürünlerini kullanmanızı önermiyorum. Yani ürününüze göre ya arama ağı ya da görüntülü reklam ağı seçeneklerinden bir tanesinde karar kılmalısınız.

Eğer 15 TL’ nizi; yeniden pazarlama, arama ağı, görüntülü reklam ağı, ürün reklamları gibi ürünler arasında bölüştürürseniz, yüksek ihtimal 15 TL’ nizin tamamını bile harcayamayabilirsiniz. Yani kampanyalarınız çalışmayabilir…

3 – Çok Fazla Kampanya, Reklam Grubu, Anahtar Kelime

Düşük bütçeli AdWords kampanyalarında çok fazla kampanya, reklam grubu veya anahtar kelime kullanımı, AdWords’ün pek de iyi çalışamamasına neden olmaktadır.

Günlük 15 TL gibi bir AdWords kurgusunda, bence tek kampanya ve en fazla 2 tane reklam grubu yeterli olacaktır. Yaklaşık 10 tane anahtar kelime kullanımı da, kelimelerinizin başarılı bir şekilde çalışmasını sağlayacaktır.

4 – Yüksek TBM

Yüksek bütçelerle çok farklı kelimelere reklam verilebiliyorken, bütçemiz azaldıkça artık anahtar kelimelerde seçici olmamız gerekir.

Anahtar kelime araştırması yaptıktan sonra tıklama başı maliyeti yüksek olan kelimeleri filtrelerseniz, 2 tıklama ile bütçenizi bitirmemiş olursunuz.

5 – Uzun Kuyruklu – Long Tail Kullanımı

Yüksek tıklama başı maliyetlerini kısmanın bir diğer yolu da uzun kuyruklu – long tail kelimelere reklam vermekdir.

Long tail anahtar kelimeler iyi seçildiği taktirde, çok daha düşük maliyetlerle çok daha fazla dönüşüm sağlayabilmek mümkün.

6 – Mobil

Web sitenizin mobil versiyonu, dönüşüme uygun değilse AdWords reklamlarını boşu boşuna mobile açmamalısınız.

Responsive olmayan web sitelerden gelen AdWords dönüşleri oldukça az olacağı için, reklamlarınızı AdWords ayarlarından mobile kapamanız, bütçenizi çok daha verimli kullanmanızı sağlayacaktır.

7 – Yeniden Pazarlama

Yeniden pazarlama sayesinde siteniz ile herhangi bir şekilde iletişim kurmuş kullanıcılara ulaşabilmeniz mümkün. Dolayısıyla AdWords reklamlarını aktif etmeden önce yeniden pazarlama kodlarının, web sitenizdeki tüm sayfalara eklendiğinden emin olmalısınız.

Yeniden pazarlama listeniz genişledikçe, kampanyalarınızdan bir tanesini mutlaka yeniden pazarlama olarak belirlemelisiniz böylelikle çok daha ucuza satış elde edebilirsiniz.

8 – Zaman Ayarı

AdWords reklamlarını dilediğiniz saatlerde ve günlerde yayınlayabileceğinizi biliyor muydunuz?

Yüksek bütçeli AdWords kampanyalarında çalışma saatlerinin dışında, form dolumu ile müşterilere ulaşabilmek mantıklı gibi gözükürken günlük 15tl ile bu ne yazık ki pek mümkün değil.

Reklamlarınızı en aktif olduğunuz gün ve saatlerde yayınlanmak üzere ayarlamalısınız.

9 – Anahtar Kelime Türleri

Reklam gruplarında yer alan anahtar kelime türleri, bütçeniz ile doğrudan alakalıdır.

Düşük bütçeli kampanyalar için geniş eşleme düzenleyicisi, paralarınızın boşa gitmesini engelleyecek ve doğru kitleye ulaşmanızı sağlayacaktır.

10 – Kalite Skoru

Kalite skoru, AdWords maliyetlerini etkileyen en önemli iki faktörden biridir.

Kalite skorunuzu arttırmanın yollarını bulup, kalite puanı düşük kelimeleri durdurmanız, maliyet optimizasyonu konusunda çok iyi bir adım attığınız anlamına gelecektir.