dijital-pazarlama-plani

Bir işletme sahibi olarak, yeni müşteriler kazanmak için en iyi pozisyonda olduğunuzdan emin olmak istersiniz. Bunu yapmak için ise en iyi yollardan biri, bir dijital pazarlama planı başlatmanızdır.

Online pazarlama demek, Facebook’a katılarak bir web sitesi oluşturmaktan (bu iki faktör çok önemli birer uygulama olsa da) çok daha fazlası anlamına gelir. Ayrıca bu bütçenizi aşmak zorunda kalmadan markanızı tanıtabilmeniz ve kolayca analiz yapabilmeniz demek oluyor.

Sizin de bir dijital pazarlama planı başlatmak için şimdiden kalbiniz çarpmaya başladı mı? Şanslısınız ki bu iş sandığınızdan çok daha kolay. Başlangıç yapmanız için size basit bir rehber sunalım:

Hedeflerinizi Belirleyin!

Dijital pazarlama planınızı oluşturmaya başlamadan önce ilk yapmanız gereken, henüz belirlemediyseniz işletmeniz için ana hedefi belirlemenizdir. İlerlemeyi hedefleyen bir plana sahip olduğunuzda, spesifik olarak göstereceğiniz uğraşın paranızı ve zamanınızı harcamaya değer olup olmadığını anlayabilirsiniz. Örneğin, “X durumu hedefinizi yakalamanızda size yardımcı olacak mı?” sorusu karşısında eğer cevabınız “hayır” ise, alternatif bir planı göz önünde bulundurmanız gerekebilir.

Açık olarak söz konusu olan bir hedef, aynı zamanda başarınızı ölçmeniz için de bir doruk noktası verecektir ve bu da ilerlemenizi ölçmenizi kolaylaştıracaktır. Eğer hedeflerinize giden yolda önemli bir ilerleme kaydetmediğinizi görüyorsanız geliştirmeniz gereken ve daha fazla yoğunlaşmanız gereken alanlar olduğunu hemen görebilirsiniz.

Örneğin, bir spor hocası ulaşılması mümkün olan şu hedefleri koyabilir kendine: Web sitemden 2016 yılının sonuna kadar 20 yeni müşteri kazanmak istiyorum.

Bu durumda sırf yeni bir plan oluşturmak bile birkaç devam sorusunu ortaya çıkaracaktır:

• Dönüştürme oranını arttırmak için web sitemi nasıl düzenleyebilirim?
• Online erişimimi nasıl arttırabilirim?
• Umut vaad eden müşterileri besleyerek mutlu müşterilere nasıl dönüştürebilirim?

Bu yolla, koyduğunuz hedef ilerleme sürecinde sizin için adeta bir fener görevi görecektir.

Hedef Kitlenizi Belirleyin

Müşterilerinizle dijital yollarla iletişime geçmeden önce, hedef kitlenizi belirlemek için biraz zamana ihtiyacınız olacak. Diğer bir deyişle, ürün veya hizmetinizden en fazla fayda sağlayabilecek insanları belirlemek için biraz kafa patlatmanız gerekecek.

Örneğin, çocuk kitapları satan yerel bir kitapçı iseniz, iki hedef kitleniz olabilir: Kitapları okuyacak olan çocuklar ve onları satın alacak olan yetişkinler.

Bu durumda işleri ilerletmek için, hedef kitlenizi oluştururken kendinize sorabileceğiniz birkaç soru şöyle olabilir:

• Yaş grupları nedir?
• Hedefleri nedir?
• Harcamalarını kimler etkiler?
• Markanızla(ve rakiplerinizle) nasıl etkileşime geçmek istiyorlar?
• Sizden ne istiyorlar? Onların hangi sorununu çözüme kavuşturuyorsunuz?

Kiminle konuştuğunuzu bir kere bildikten sonra, onlarla iletişime geçmeniz için yollar bulmanız da daha kolay hale gelecektir.

Hazırlanın

Şirket Web Sitesi

Arılar için kovanlar ne anlama geliyor ise şirketler için de web siteleri o demektir. Kısacası şirketiniz hakkındaki bilgilerin merkezidir.

Küçük işletme sahiplerinin %52’si bir web sitesine sahip olmadığı için, bir web sitesi öne geçmek için harika bir fırsattır. Bu, her işletme için zorunlu olan bir ihtiyaç olarak tanımlanabilir. İster sıfırdan başlıyor olun, ister web sitenizi güncelliyor olun aşağıdakileri aklınızda tutmayı unutmayın:

Web Sitenizin Tasarımı

Web sitenizin tasarımı dikkat çekici olmalıdır ve tasarım kullanışlılık arz etmelidir. Tasarım markanızın renkleriyle uyumlu olmalıdır, hem de kullanıcıların gözlerine güzel gelecek şekilde tasarlanmalıdır.

SEO

Web sitenizin tüm sayfalarına, sizinle ilgili olarak arama yapılabilecek tüm kelimeleri dâhil edin. Anahtar kelimeler arama motorlarının ve arama yapan kişilerin sizi bulmasını kolaylaştıracak en önemli unsurlardır.

İçerik

Web sitenizin ana sayfası sizi yansıtmalıdır. Ana sayfanız işletmenizin ne üzerine olduğunu açık bir şekilde göstermeli ve ziyaretçilerin sizinle iletişime geçmesini de kolaylaştıracak niteliğe sahip olmalıdır. İçerikleri düzenli şekilde güncelleyerek yeni ve doğru olduklarından da emin olmalısınız.

Web Sitenizin Mobil Uyumluluğu

Mobil cihazlar(akıllı telefon ve tabletler) Türkiye’deki internet kullanımının %70’ine denk gelmektedir. Bu yüzden de web siteniz mobil uyumluluğa sahip olmalıdır. Ekranı ikiye bölen bir web sitesini ziyaret etmekten daha üzücü başka bir şey olamaz.

Email

Web sitenizi veya işletmenizi ziyaret eden müşterilerle iletişimde kalmak için kolay bir yol mu arıyorsunuz? E-mail sizin için harika bir seçenek! Yeni müşteriler kazanmak için Facebook ve Twitter’dan 40 kat daha iyi olmasının yanı sıra, e-mail kolayca ölçülebilir bir yöntemdir ve yüksek geri dönüşler sağladığı da bilinen bir gerçektir.

Bereketli bir e-mail pazarlama kampanyası için zamanınız olup olmadığından emin değil misiniz?

Bir e-mail hizmeti sunucusu ile kampanyanızı otomatik bir hale getirerek iletişimi çocuk oyuncağına dönüştürebilirsiniz. Yani zaman harcamadan bu uygulamayı gerçekleştirebilirsiniz. Yeni aboneler kazanmak için web sitenize bir kayıt formu yerleştirmeniz çok önemlidir ve harika e-mail içeriği ile de güncel bir şekilde devam edebilirsiniz.

Müşterilerinize internet dışında da ulaşmak için ise kasanızda bir kayıt formu bulundurabilirsiniz. Bunu bir akıllı telefon veya tablet gibi akıllı bir cihaz kullanarak da yapabilirsiniz, eski usulle kâğıt kalem kullanarak da yapmanız mümkün.

İçerikleriniz ürün güncellemelerini de içerebilir(öne çıkan ya da indirimde olan ürünler vb.) yaklaşan indirimleri de. Markanıza dair müşterilerinizin haberdar olmak isteyecekleri her şey içeriğin bir parçası olabilir.

İşletmeniz İçin Sosyal Medya

Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında aktif olarak yer almak, düşük maliyetlerle müşterilere ulaşmak ve marka bilinci yaratmak için harika bir yol olmaktadır.

Her işletme sahibinin gerçekçi hedefler belirlemesi her ne kadar önemli olsa da (5.000 takipçi sahibi olmak yıllar alabilir), unutmayın ki sosyal medya, takipçileriniz ile etkileşim için ne kadar zaman harcarsanız, o kadar iyi geri dönüş alırsınız.

Yarışmalar, faydalı ipuçları ve de indirim kodları takipçilerinizin sosyal medyada etkileşime geçmelerini cesaretlendirmek için mükemmel birer yöntem olacaktır. Erişiminizi daha fazla arttırmak için ise ücretli reklamları ve öne çıkarılmış gönderiler gibi yolları değerlendirebilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarınızı kurduğunuzda, online işletme listelerine katılmayı da sakın unutmayın(Google+, Bing, Yelp vb.). Bu şirketinize olan güveni arttıracak ve daha fazla güvenilir bir imaj kazandıracaktır. Ayrıca insanların işletmeniz hakkında daha fazla bilgi almasını sağlayacaktır.

Tüm platformlarda müşteri geri bildirimlerini iyi yönettiğinizden emin olmalısınız. Özellikle de olumsuz olan bildirimlere özel bir özen göstermelisiniz. Bu durum işletmenizin itibarını sağlarken bir yandan da müşterilerinizin aradıkları kişisel etkileşimi de elde etmeleri için önemlidir.

Blog Yazın

Sağlıklı ilişkileri sürdürebilmek için güven en önemli unsurdur ve marka-müşteri ilişkileri de bu kurala bağlı olarak gelişir.

Yıllar önce pazarlama tek şeritli bir yol olarak tanımlanırdı. Markalar tüketicilere neyi neden almaları gerektiğini söylerdi. Ama günümüzde, güç yön değiştirdi ve artık tüketicilerin elinde. Bir markanın hayatlarında nasıl bir yere sahip olduklarına müşteriler kendileri karar veriyor. Bu kararın büyük bir kısmı da güvene dayanıyor.

Sosyal medya markanızın güvenilirliğini göstermek için harika bir yer olarak tanımlansa da, müşterilerinizle yeni ilişkiler oluşturmak için başka yollara da ihtiyaç duyacaksınız. Bunlardan biri de şirketinizin web sitesindeki blog sekmesi olacaktır.

Tüketicilerinizin hayatını kolaylaştırmaya odaklanan içerikler üretmeli, güvenilir bir marka oluşturma yönünde çalışmalısınız ki verim alabilesiniz. Kitlenizle derin bir bağlantı kurmaya odaklandığınızda, sadece satış yapmaktan fazlasını elde ettiğinizi göreceksiniz: Sizden alışveriş yapanlara ve markanıza sadık kalanlara değer verdiğinizi göstereceksiniz. Bu da size harika geri dönüşler sağlayacaktır.

Yayınlama Takvimi

Microsoft Word’ü açmadan önce, ilk olarak bir yayınlama takvimi oluşturun. Neden mi? Çünkü yazacak bir şeyler bulmak için haftada üç ile beş kez kafa yormak düşündüğünüzden daha zor olacaktır, özellikle de yazacağınız anda düşünüyorsanız bu oldukça zaman alacak bir işlem haline gelir.

En azından üç aylık içerik planınızı içerecek bir yayınlama takvimi ile ileriyi düşünerek çalışabilirsiniz ve düzenli bir yayınlama alışkanlığı edinebilirsiniz.

Planlama yaparken göz önünde bulundurmanız gerekenlerden bazıları da yaklaşmakta olan yerel etkinlikler, seminerler, tatiller ve işletmenizle alakalı olan diğer ilgili etkinliklerdir. Bunların yanında blogunuz için fikirleri zamanlamanın yanında, sosyal platformlar, e-mailler ve bültenler için de içerik planlamanız gerekebilir.

Analiz Edin

Dijital Pazarlama planı geliştirmek ve bu planı ilerletmek için bir çok harika yolu inceledik ama işletme büyümesini gerçekten etkileyip etkilemediğini nasıl anlayacaksınız?

Dijital Pazarlama çabalarınızın geri dönüşüm oranlarını belirlemek için, web sitenizin etkinliğini, sosyal varlığınızı ve genel olarak içerik etkinliğini ölçmek için kesinlikle analitik takip yapmalısınız. Her ay inceleme yapmak için bir günü seçebilirsiniz, bu yeterli olacaktır. Bu istatistikler dijital pazarlama stratejinizin sağlığını ölçmek için ve hangi yönde ilerlediğini anlamak için büyük önem taşıyacaktır.

Geliştirmeler Yapın

Raporlarınızı elinize aldıktan sonra, bunları pazarlama stratejinizin güçlü ve zayıf yönleri konusunda bilgi edinmek için kullanabileceksiniz. Geliştirme ihtiyacı bulunan zayıf yönleri ya da çalışmalarınızı devam ettirmeniz gereken notaları fark edebileceksiniz.

Unutmayın, hiçbir yöntem kısa sürede sonuçlanmaz. Online ilişkilerinizi ilerletmek için her zaman geliştirmeye ve yenilemeye ihtiyaç duyacaksınız. Sürekli bir çalışma içerisinde olacaksınız.