instagram-hikayeler

Instagram Hikayeleri 2016’nın Ağustos ayında kullanıma sunulduğunda hem olumlu hem de olumsuz eleştiriler aldı. Ama herkesin buluştuğu ortak bir nokta varsa o da insanların gözlerinin buradaki içeriklere daha fazla takıldığı.

 

Instagram, platformda bulunan tüm işletmelere reklam özelliğini de artık açtı. Bu yazımızda size bu reklamların avantajlarını ve nasıl kendi reklamınızı oluşturabileceğinizi anlatacağız.

 

Hikayelerde Neden Reklam Vermelisiniz?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi Instagram Hikayeleri herkesin dilinde. Konuşulan şeylerin başında ise “Snapchat’in özelliğini çaldılar” geliyor. Ama rakamlara bakıldığında Instagram Hikayeleri’ndeki günlük aktif kullanıcı sayısının Snapchat ile aynı olduğunu (150 Milyon Günlük Aktif Kullanıcı) ve bu sayının gün geçtikçe arttığını görüyoruz.

 

Instagram Hikayeleri’nin en büyük artılarından biri de bu yeni reklam modelinin herkese sunulmuş olması ve bunun Snapchat’te şuan için mümkün olmadığı. Bu yüzden, bu reklam verme aracı Instagram kullanan işletmeler için olmazsa olmaz olacak, çünkü favori sosyal medya uygulamanız Snapchat olsa bile bu tarz bir erişimi başka yerde bulamazsınız.

 

İkinci avantaj ise bu reklamların geçilebilir olması. Bu yüzden Instagram kullanıcıları için aynı zamanda  hem zorlayıcı değiller hep de gözden kaçmaları imkansız. Bu da şu anlama geliyor: Bu reklamların görüntülenmeleri yüksek olurken rahatsızlık vermeleri minimum derecede olacak. Reklamlar ana sayfadan izlenilen iki hikaye arasında gösterilecek ve kullanıcıların beğenmedikleri reklamı geçmek için tek yapmaları gereken ekrana dokunmak. Aynı zamanda geri dönerek ilgilerini çeken bir reklamı tekrar izleyebilirler.

 

Kulağa hoş geliyor değil mi?

 

Ayrıca reklamlarınızı performansını da Facebook Reklam Yöneticisi üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram Hikayelerinde Reklam Oluşturma

En güzel kısmı da bu: Yapması oldukça kolay.

Reklam Yöneticisi veya Power Editor üzerinden Erişim seçeneği ile bir reklam kampanyası oluşturun.

instagram-hikayeler

Ardından hedef kitlenizi normalde yaptığınız gibi belirleyin. Reklam Alanları sekmesine geldiğinizde Reklam Alanlarını Düzenle seçeneği ile Instagram sekmesi altındaki Hikayeler seçeneğine tıklayın.

instagram-hikayeler-nasil-yapilir

 

Ardından tek görsel veya tek video seçeneklerinden birini seçin.

instagram-hikaye-reklam-formati

Aklınızda bulunsun: Kullanacağınız video veya görsel Facebook’un önerdiği boyutlarda olmalı: 1080x1920px. Ayrıca her reklamınızın onaylanmasını ve erişiminin maksimum olmasını sağlamak için çok az metin içeren veya metin içermeyen bir görsel seçmeye dikkat edin.

instagram-reklamı-gorseli