hreflang etiketi

 

Hreflang Etiketi

Google, kullanıcının dil tercihiyle sayfalarınızın doğru varyasyonunu eşleştirmek için hreflang etiketlerini kullanır.

Örnek verecek olursak eğer http://www.xyz.com/ şeklinde bir web sitenizin olduğunu düşünelim, http://www.xyz.com/ anadilinde ingilizce yayın yapan bir web sitesi ve sitenizin 3 dilde yayın yaptığını düşünelim. Örneğin, http://tr.xyz.com alt domain ile türkçe, http://es.xyz.com/ şeklindeki alt domain ile de ispanyolca olarak yayın yaptığınızı var sayıyoruz.

Eğer uluslararası alanda ticaret yapıyorsanız sitenizin içeriği de uluslararası hedeflemeye müsait olmalı, içeriğinizin düzgün bir şekilde tercüme edilmiş olması gereklidir. Neden? Çoğu ülkede İngilizce konuşanlar olmasına rağmen, muhtemel müşterileriniz yalnızca kendi dillerini konuşuyor olabilirler. Müşterilerle tercih ettiği dilde ticaret yaparak ve bunu google arama sonuçlarını doğru şekilde yansıtarak, sitenize 3 farklı dilde müşteri çekebilirsiniz ve hizmet verebilirsiniz.

Google Serach Console özellikle e-ticaret sitelerinin dil sorunlarını çözmek için yeni bir özellik ekledi. Bu arada unutmadan yanlış hreflang tanımlaması yapmak arama sonuçlarını olumsuz olarak etkileyeceğini ise unutmayın. Şimdi bu dil sorunu hreflang etiketi ile nasıl çözülüyor hep birlikte bir göz atalım.

Hreflang Etiketi Nasıl Eklenir?

< link rel=”alternate” href=”http://en.xyz.com/” hreflang=”en” />
< link rel=”alternate” href=”http://tr.xyz.com/” hreflang=”tr” />
< link rel=”alternate” href=”http://es.xyz.com/” hreflang=”es” />

Eğer alt domainleriniz yok ise;  <link rel=”alternate” href=”http://www.xyz.com/” hreflang=”tr” /> şeklinde kullanabilirsiniz.

Yukarıda görmüş olduğunuz kodları alt domainlere ait HTML alanında <head> alanı içine yerleştirin ve kaydedin. Aşağıda yer alan ekranı görmeniz bir kaç gün sürebilir.

hreflang-etiketi

SEO Hakkında Daha Detaylı Bilgi Almak için ücretsiz e-bülten aboneliğinizi başlatabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşabilirsiniz…