google phantom

Özgün içerik kalitesi ve iyi bir kullanıcı arayüzü deneyimi Google’ın bir web sitesinde en çok aradığı iki temel unsurdur. Çeşitli algoritma değişiklikleri ve güncellemelerle bu iki kavramın gelişmesini teşvik etmeyi hedefleyen Google, özellikle içerik kalitesi konusundaki güncellemelerine devam ediyor. Bu yazımızda Google Phantom güncellemesiyle ilgili detayları ve güncellemeden maksimum fayda elde etmeniz için önerilerimizi paylaşacağız. İşte detaylar :

* Phantom algoritması, bir çeşit filtre içeriyor ve temel sıralama algoritmasına entegre edilmiş. Güncelleme el ile kontrol edilmiyor, bu sebepten herhangi bir zamanda sıralama değişikliği gerçekleşebilir.

* Phantom, sayfa düzeyinde çalışmakta. Yani sitenizdeki düşük kaliteli içeriğe sahip olan sayfalar sıralamada gerilemekte, algoritma sitenizin tamamını etkilemiyor. Ancak sitenizde yüksek oranda düşük kaliteli içeriğe sahip sayfa varsa, doğal olarak tüm siteniz bundan olumsuz etkilenmekte.

* Panda güncellemesinden olumsuz etkilenmiş olan ve bu etkiye rağmen herhangi bir eylemde bulunmamış web siteleri Phantom algoritmasından da etkileneceği için daha büyük bir sıralama kaybı yaşanacaktır. Bu durumla karşılaşan web yöneticieleri, Panda 4.1 güncellemesi yüzünden sıralama kaybı yaşandığını düşünüyorlardı. Ancak Panda algoritması 10 aydır –geçtiğimiz haftaya kadar– güncelleme almıyordu.

* Güncelleme özellikle “nasıl yapılır?” temalı, kısa ve öz içeriğe sahip web sitelerinin yüksek düzeyde trafik kaybetmesine sebep oldu. Genellikle kullanıcı tarafından üretilen ve bolca reklama sahip olan çoğu sayfanın maksimum düzeyde olumsuz etkilendiğini söyleyebiliriz.

* Bu güncelleme de yavaş yavaş, haftalar içinde devreye girdi. Bazı web sitelerinde 3-4 haftada etkisi görülürken, bazıları bir gün sonra trafik kaybı yaşamaya başladı. Hızlı trafik kaybı yaşayan sitelerin genel olarak içerik kalitesi problemi yaşadığını söylememiz mümkün.

* Bazı büyük markalar da negatif etkiyi hissedenler arasındaydı. Markanın bilinirliği ve otoritesi, güncellemenin olumsuz etkilerini yumuşatmaya yetmemiş gibi görünüyor. İçerik kalitesi güncellemesi her web sitesini eşit düzeyde değerlendirmekte.

* Tüm bu güncellemeler ve algoritma değişiklikleri ışığında, neden bir site güncellemeden olumlu etkilenmişken diğerinin olumsuz etkilendiği konusunda kesin bir şey söylemek çok mümkün olmasa da, tek bildiğimiz şey içerik kalitesi ve kullanıcı deneyimi kötü olan sayfaların bu olumsuzluğu kendine çektiğidir.

Mayıs ayında devreye giren Phantom algoritma güncellemesi ve geçtiğimiz hafta devreye giren Panda 4.2 güncellemesiyle beraber, içerik kalitesi ve kullanıcı deneyimi kavramları daha önemli hale geliyor. Özellikle 18 Temmuz’dan itibaren geçecek olan bir aylık süre içerisinde trafik değişimini çok dikkatli şekilde takip etmenizi tavsiye ederiz. Herhangi bir olumsuz etkiyle karşılaştığınızda, bunun ilk sebebinin algoritma güncellemesi olması ihtimali çok yüksek.