google contributor

Google web yayıncılarının AdSense’e alternatif olarak kullanabilecekleri, Contributor isimli yeni hizmetinin piyasaya çıktığını duyurdu.

Google, internet masraflarını karşılamak için reklam haricinde farklı yollar arıyor. Contributor isimli bu program, kullanıcıların aylık cüzi bir ücret vererek programa katılan internet sitelerini reklamsız gezmelerini amaçlıyor. İngiltere’de bir video reklam platformunda yapılan araştırmada, kullanıcıların interneti tamamen reklamsız gezmeleri için yıllık 232,24 dolarlık masraf yapmaları gerektiğini ortaya koydu. Peki bu değer nasıl bulundu? İngiltere’de toplam dijital reklam harcamasının, toplam internet kullanıcı sayısına bölünmesi ile bu sonuç ortaya çıkmıştır.

Kullanıcıların neredeyse hepsi ise para vereceklerine reklamlara tahammül edeceklerini söylediler.

Google Contributor programı ile kullanıcılardan ayda 1 – 3 dolar kadar para vermeleri karşılığında programa dahil olan internet sitelerini reklamsız kullanabileceklerini söylüyor.  Toplanan paranın bir kısmı Google’a, bir kısmı ise programa katılan internet sitelerine gidecek.  Google hesapları ile programa dahil olan kullanıcılar reklam alanlarında sadece bir teşekkür ibaresi görüyor..

Contributor Nasıl Çalışır?

Contributor web sayfalarındaki reklamlar için reklamı veren üçüncü taraflar yerine ziyaretçilerin ödeme yapmasını sağlıyor. Contributor vasıtasıyla ziyaretçiler an itibarıyla mevcut üç seçenekten birini tercih ederek aylık katkı seviyesini belirleyebilecek. Contributor’a aylık 2, 5 ve ya 10 dolarlık abonelik alarak düzenli olarak ziyaret edilen web sitelerine katkıda bulunulabilecek.

Yani, Google AdSense çalıştıran web sitelerinden biri ziyaret edildiğinde Contributor bu sitenin ziyaretçinin favori sitelerinden biri olup olmadığını kontrol edecek ve ziyaretçi adına reklam alanları için teklifte bulunacak. En yüksek teklifi veren kullanıcıya bundan sonra AdSense reklamı gösterilmeyecek. Kısacası, daha çok para veren, daha az reklam görecek.