google-analytics

Google, 15 Mart 2016 Salı günü analytics bloğunda Google Analytics 360 Suite’i resmen tanıttı! Google Analytics 360 Suite  AdWords ve DoubleClick ile entegre edilebilir 6 üründen oluşuyor. Ayrıca işletmelere kullanıcıların çevrim içi ve çevrim dışı tüketim alışkanlıkları konusunda daha net bir resim oluşturabilmesini sağlayabilecek. Konuyu daha iyi anlayabilmek adına paylaşılan blog yazısını birebir çevirmeye gayret ederek sizlerle paylaştık. İşte detaylar…

Çok Ekranlı Bir Dünyaya Kurumsal Seviyede Çözüm “Google Analytics 360 Suite”

Hayatlarımız küçük anlarla dolu: Bir mağaza bulmak istediğimizde, bir şey almak istediğimizde veya her türlü isteklerimize ve ihtiyaçlarımıza cevap aradığımızda en yakın cihaza yöneldiğimiz gaye dolu anlar. Bu anlarda, günümüz tüketicisi ne yapacağına, nereye gideceğine ve ne satın alacağına karar veriyor.

Pazarlama veya analitik sektöründeyseniz, bu tüketici davranışının müşteriye doğru zamanda, doğru mesajla ulaşmak için yeni fırsatlar ortaya çıkardığını biliyorsunuz. Aynı zamanda, müşterinin yolculuğunun tamamını görüp bir mantığa bağlamak hiç bu kadar zor olmamıştı.

Bu yüzden Google Analytics 360 Suite’i sunuyoruz, kurumsal pazarlamacılar için özel olarak hazırlanmış, birbiriyle bütünleşmiş veri ve pazarlama analitiği ürünleri içeren bir set. Doğru öngörüleri alıp ve sonrasında markanızı tüketici için kullanılır kılmak her şey tüketicinin andaki davranışıyla başlıyor.

Google Analytics 360 Suite bize çok büyük bir ‘işte bu’ anı yaşattı. Mobil uygulamamızı kullanıma sunduğumuzda sigorta fiyatlandırması sağlıyordu. Ama elimizdeki veriye baktıktan sonra insanların satın almaya çalıştıklarını gördük. Bu yüzden, mobil stratejimizi elektronik satışa kaydırdık. Google bize fark yaratma olanağını verdi.”

– Pawan Divakarla, Progressive şirketinin Analitik Müdürü.

Kullanımı Kolay Modern Ölçüm Araçları

 Analitik platformlarını kullanan tecrübeli pazarlamacılar satış hedeflerini tutturmada meslektaşlarından üç kat daha başarılı oluyorlar. Kurumsal pazarlamacıların geçmişten beri bize pazarlama analitik araçlarından daha fazlasını beklediklerini söylemeleri şaşırtıcı değil. Bir çok araç ihtiyaçlarla başa çıkamıyor: Kullanımları çok zor, yeterli iş birliği yetenekleri yok, kötü şekilde entegre edilmişler, ve bulunması zor ustalık gerektiriyorlar.

Birkaç yıl önce, Google mühendisleri Google.com’la internet aramalarını kolaylaştırdığımız gibi pazarlama analitiklerini kolaylaştırmak için yola çıktılar. Günlük milyarlarca aramayı idare etmemizi sağlayan —kullanıcılar daha yazmayı bitirmeden sonuçlar veren — altyapıyla kurumsal pazarlamacılara aynı hizmeti vermek için yola çıktık.

Biz sistemi kurarken kurumsal pazarlamacılar da neye ihtiyaçları olduğunu bizimle paylaştılar:

  • Müşterinin tam dolaşımını görmek. Pazarlamacılar tüm temas noktalarında, cihazlarda ve kanallarda gerçekte neler olduğunu görmek için tam görünürlük ve içeriğe ihtiyaç duyuyor.
  • Sadece daha fazla veri değil, fark yaratabilecek bilgiler. Pazarlamacıların ellerindeki verinin kendileri için mantıklı olması açısından devasa bilgisayar gücüne, veri bilimine ve akıllı algoritmalara ihtiyaçları var. Diğer bir deyişle, fark yaratmak için gereken bilgileri bulmalarını kolaylaştırmak ve işin ağır kısmını yapacak sistem içerisine kurulmuş yapay-zekâ.
  • Organizasyonunuzla daha iyi paylaşımın mümkün kılınması. Pazarlamacılar, (daha iyi çapraz fonksiyonlu amaçlar yaratmak ve daha zekice kararlar verilmesi için) fark yaratacak bilgileri herkese ulaştırmayı ve tüm şirketin bunlardan haberdar olmasını sağlamak için çabalıyorlar.
  • Doğru kişilere çekici deneyimlerin ulaştırılması. Pazarlamacılar markalarını bir an önce tüketiciler için kullanışlı yapmak istiyorlar. Bir çok Google teknolojisiyle entegrasyon sonrası paket ürünler sadece bir arada iyi çalışmakla kalmayarak; AdWords, DoubleClick ve 3. Parti platformları ile de iyi bir şekilde çalışıyor, bu da pazarlamacıların anlık aksiyon alarak iş etkisini artırmalarını sağlıyor.

 

Google Analytics 360 Suite bu ihtiyaçlara cevap verebilmek için kuruldu. Güçlü set ürünleri bir arada çalışıyor ve düzenli bir kullanıcı deneyimi, ürünler arası veri entegrasyonu ve artı hizmetler sunuyor. En basit haliyle: Tam bir ölçüm platformu.

Google Analytics 360 Suite’deki entegrasyonları kullanarak her şeyi pürüzsüz sadece bir platformda idare edebiliyoruz.” Khoi Truong, L’Oréal Kanada Analitik ve Medya Yöneticisi.

Google Analytics 360 Suite, dördü yeni olmak üzere altı ürünle yüklü olarak bir organizasyondaki veri ve fark yaratacak bilgilerin paylaşımını sağlayan kullanımı kolay araçlar sunuyor.

  • Google Audience Center 360(beta). Bu güçlü veri yönetim platformu pazarlamacıların müşterilerini daha iyi anlamalarını ve kanallar, cihazlar ve kampanyalarla onlar gibi daha fazla bulmalarını sağlıyor. Google ve DoubleClick ile doğal entegrasyonla birlikte üçüncü parti veri sağlayıcılara, Talep-Yönlü Platformlara ve daha fazlasına da açık.
  • Google Optimize 360(beta). Bu web site test ve kişiselleştirme ürünü pazarlamacıların daha iyi deneyimler sunmalarını sağlıyor. Pazarlamacılar tüketicilere sitelerinin varyasyonlarını gösterebilir ve her kitle için özellikli olarak ayarlanmış versiyonları seçebilirler.
  • Google Data Studio 360(beta). Tüm set ürünlerinden ve diğer veri kaynaklarından gelen verileri güzel, interaktif raporlara ve gösterge panellerine dönüştüren yeni bir veri analizi ve görselleştirme ürünü. İçeriğindeki gerçek zamanlı iş birliği ve paylaşım Google Dokümanlar teknolojisine dayanıyor.
  • Google Tag Manager 360. Endüstri lideri etiket yönetimi programımızdan inşa edilen bu ürün kurumsal pazarlamacıları güçlendirerek daha hızlı hareket etmelerini ve kararlarını güvenle vermelerini sağlıyor. Site bilgisi (Tüm o küçük kod parçaları) ve güçlü API’ler toplamak ve veri doğruluğunu ve düzenli iş akışını sağlamak için basit bir yol sunuyor.
  • Google Analytics 360, önceki adıyla GA Premium, yatırımlar büyümeye devam ettikçe önümüzdeki aylarda heyecan verici yeni kabiliyetler sunacak. Pazarlama etkisini yürütmek için bütün temas noktalarından gelen müşteri verilerini analiz edecek ve reklam ürünlerimizle entegre edecek.
  • Google Attribution 360, önceki adıyla Adometry, reklamcıların pazarlama yatırımlarını değerlendirmesi ve bütçelerini güvenli oynatmaları için sıfırdan tekrar inşa edildi. Pazarlamacılar tüm kanallar, cihazlar ve sistemler arasındaki performansı analiz ederek en etkili pazarlama karışımını elde edebilirler.

Google-Analyicts-360-Suite-screenshot

Google Medyanız ile Daha Fazlasını Başarın

Google Analytics 360 Suite bir çok üçüncü-parti veri sağlayıcı ve platformla entegrasyon sunuyor. Aynı zamanda Google AdWords ve DoubleClick Digital Marketing hemen bağlanıyor. Bu, pazarlamacılar birden fazla kaynaktan(web site datası, izleyici datası, müşteri datası v.b.)  elde ettikleri verilerini kullanarak reklamlarını insanlarla daha alakalı olacak şekilde düzenleyebilirler anlamına geliyor.

 

Google Analytics 360 Suite DoubleClick’le direkt bağ kuruyor(Bu bizi bir adım ileri taşıyor).

Artık medyamı web sitesi kullanıcılarının davranışlarına(ne satın aldıkları gibi) göre kişiselleştirebiliyorum” –Khoi Truong, L’Oréal Kanada’da Medya ve Veri Optimizasyonu Yöneticisi

 

Google Analytics 360 Suite Ne Zaman Kullanıma Çıkacak?

Yeni ürünlere(Audience Center360, Optimize 360, Data Studio 360 ve Manager 360) sınırlı BETA olarak bugün itibariyle erişilebilir. Eğer Google Analytics Premium ve Adometry müşterisiyseniz, ürünlerin önümüzdeki aylarda adlarının değiştiğini göreceksiniz ve yeni betalara katılmanız uygun görüldüğünüzde biz size haber vereceğiz.

Bu, kurumsal pazarlama analitiklerinde devam geliştirmemizin sadece başlangıcı ve daha fazlasını paylaşmak için sabırsızlanıyoruz. Bu sırada, daha fazla bilgi için sitemizi ziyaret edin veya direkt olarak müşterilerimizden dinleyebilirsiniz.

 

 

Dijital Pazarlama Hakkında Daha Detaylı Bilgi Almak için ücretsiz e-bülten aboneliğinizi başlatabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşabilirsiniz…