google adwords butce

Yönettiğimiz Google AdWords hesaplarında, kontrol etmeyi unuttuğumuz konuların başında hiç kuşkusuz açılış sayfaları gelmektedir. Her hatalı açılış sayfasının bize bir maliyeti olduğunu unutmamalı ve bu konuya hakettiği önemi vermelisiniz.

Google AdWords çalışmalarında açılış sayfaları neden bu kadar önemli? Açılış sayfası kontrolü neden yapılmalı?

Google AdWords maliyetleri masaya yatırıldığında, akıllara 2 önemli konu gelir: tıklama başı maliyet ve kalite skoru. Yani bende para gani, basarım parayı çıkarım Google’ın tepesine diyorsanız, o iş biraz yaş 🙂

Google AdWords reklamlarında başarı arıyorsanız, cebinizdeki para kadar kalite puanınız da iyi olmalı. Dolayısıyla minimum maliyetlerle maksimum dönüşler alabilirsiniz.

Peki kalite skorunu olumlu etkileyebilecek bir açılış sayfasının özellikleri nelerdir?

İçerik

Google AdWords’te kullandığınız anahtar kelime ve reklam metninin, açılış sayfanız ile aynı doğrultuda olduğundan emin olmalısınız. Örnek: Bebek tulumu arayan bir kullanıcıyı, tüm kategorilerin yer aldığı bir açılış sayfasına göndermemelisiniz. Açılış sayfasında içerik oranına dikkat edin. Örnek: Açılış sayfanızda herhangi bir bilgi vermeden, kullanıcıların gözüne üyelik formunu sokmamalısınız. Kopya içerik kullanımını minimuma indirin. Örnek: Açılış sayfalarındaki metinleri, pazarlamadan anlayan profesyonel içerik yazarlarına yazdırın.

Güvenirlilik

Açılış sayfasında mutlaka müşterilerinizin iletişim bilgilerinize ulaşabileceği linkler bulundurun. Hatta iletişim bilgilerinizi, açılış sayfasında kullanabiliyorsanız çok iyi olur. Müşterilerden form talep ediyorsanız, bu formun doldurulma sebebini onlara mutlaka belirtmelisiniz. Açılış sayfanızda AdSense gibi reklam alanları kullanıyorsanız, kullanıcıların bu alanları rahatlıkla ayırt edebilmelerini sağlamalısınız. Açılış sayfasından “hakkımızda” sayfasına mutlaka bir link çıkışı yapın ve bu sayfada işletmenizin faaliyetlerinden bahsedin.

Gezinebilirlik

Müşterilerinizin açılış sayfanızda rahatlıkla gezinebilmelerini sağlayın. Bu konu oldukça önemlidir. Sipariş sürecini de çok basit yapmalısınız. Müşterileriniz tek klik ile siparişin tamamlanacağı sayfaya ulaşabilmeliler. Mobil tasarım başta olmak üzere, müşterilerinizin suratına pop-uplar patlatmayın. En azından AdWords reklamlarının gittiği açılış sayfalarına…

Sayfa Açılış Hızı

* Reklamlarınız için kullandığınız sayfaların açılış hızı roket gibi olmalıdır. Ne kadar hız, o kadar çok müşteri!
* Sayfalarınızda cache kullanımına dikkat etmelisiniz.
* Açılış sayfasındaki görselleri optimize etmelisiniz.