google adwords

 

Google Adwords Güncellemesi ile Önemli Bir Değişikliğe İmza Attı!

Google, Adwords ile ilgili çok önemli bir değişikliğe imza atarak bugüne kadar arama sonuçlarının sağında çıkan reklamları küçük bir istisna ile kaldırdı. Google üst reklam alanını 4’e çıkarırken alt kısımdaki sayfa sonu reklam alanını 3 adet olarak belirledi.

Gelelim istisna kısmına… Ürün listeleme reklamları (PLA) ve Knowledge Panel’deki reklamlar. Yani bu formata ait reklamlar hala sağ tarafta görünmeye devam edecek gibi görünüyor.

Google, mobil arama sonuçları sayfasının yalnızca tepe bölümünü reklam alanı olarak kullanıyor. Aslında bu değişikliğin masaüstüne uyarlanması mobilden yapılan aramaların ağırlık kazanmasıyla yakından ilgili.

google-adwords

(PLA) Ürün Listeleme (Google Alış-Veriş) Reklamları ile Daha Sık Karşılaşacağız

Son yıllarda mobil aramaların masaüstü aramaların önüne geçtiğini düşündüğümüzde Google’ın böyle bir değişiklik yapması sürpriz değil. Çünkü sağ taraftaki reklamlar tıklanma oranları göz alındığında, boş bir metin kalabalığı ve görüntü kirliliğinden başka bir şey değildi. Bu düzenleme ile Ürün Listeleme Reklamları’nın daha fazla görüntülenmesi sağlanarak e-ticaret platformuna daha fazla katkı yapmaya çalıştığı düşünülebilir.

Tıklama Başına Reklam Maliyetleri Değişecek mi?

Güncellemeden önce hem sağ hem sol kısımda bir çok reklam mevcutken şimdi ise 4 üste 3 de altta toplam 7 metin reklam yayınlanabilecek. İşte bu durumda reklam verenler arasındaki rekabet daha da kızışacak ve CPC maliyetleri giderek artmaya başlayacak. Aslında işin özeti Google bu durumdan en karlı çıkan taraf olacak.

SEO Çalışmaları Daha da Önemli Bir Hal Alacak!

Bu sonuca nereden varıyorum diye soracak olanlar için ise cevabım tamamen kullanıcı algısı ile olacak. Arama sonuçlarında sağ taraftaki reklamlar aktif iken kullanıcı odağı daha dağınıktı. Böylelikle kişi daha fazla reklam içeriği ile temas kurduğunda organik arama sonuçlarına tıklama yüzdesi biraz daha düşük olabiliyordu. Şimdi ise SEO başarısı olan sayfalar ile daha fazla temas sağlanacağından organik trafik daha da artmış olacak.

İkinci ve en önemli kısım ise firmalar üstteki ilk 4 sırada görüntülenebilmek için mecbur CPC ücretlerini arttırmak durumunda kalacak ve Adwords maliyetlerini biraz daha şişirecekler. İlk 4’e girmek de oldukça maliyetli hale geldiğinde daha az maliyetli SEO çalışmalarının değerinin daha da artacağını düşünüyorum.

Dijital Pazarlama Hakkında Daha Detaylı Bilgi Almak için ücretsiz e-bülten aboneliğinizi başlatabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşabilirsiniz…