doorway pages

Google “Doorway Pages” yani “Köprü Sayfalar” nedir?

Örneğin bir anahtar kelimeniz olduğunu düşünelim. Anahtar kelimeniz ise dijital pazarlama reklamları olsun. Siz bu kelimede üst sıralarda olmak için bir takım çalışmalar yaparken birebir anahtar kelimenizi içeren bir site açmayı planladınız ve dijitalpazarlamareklamlari.com alan adını satın aldınız. Siteyi kurup 2-3 içerik ekleyip anahtar kelimenizden de ana sitenize yönlendirdiniz. İşte bu yapılan çalışmaya “Doorway Pages” yani köprülü sayfalar diyoruz.

Köprü sayfalar sadece bununla sınırlı değil. Affiliate sistemleri ile sayfanıza yapılan yönlendirmeler de bu şekilde değerlendirilecek. Satış ortaklığı sistemleri aracılığı ile dönüşüm hedefi olan site sahipleri içinde organik tarafta sıkıntılar yaşanabilecek anlamına da geliyor.

Kısaca amaçları sadece tek siteye trafik sağlamak olan, içeriği kalitesiz sayfaların hepsi köprü sayfa olarak değerlendirilebilecek. Paravan blog açarak SEO’da başarı hedefinde bulunan arkadaşların artık çok dikkatli olması gerekiyor. Emek yoğun işler daha ön planda diyebiliriz. Google bu konuyu aşağıdaki bilgi ile net olarak açıklamış durumda:

Köprüler, belirli arama sorgularında üst sıralarda yer almaları için oluşturulan siteler veya sayfalardır. Bunlar, kullanıcı arama sonuçlarında benzer birden çok sayfaya yönlendirme yapabilmeleri ve her bir sonucun kullanıcıyı aslında aynı hedefe yönlendirmesi nedeniyle kullanıcılar açısından kötüdür. Bu sayfalar, kullanıcıları, nihai hedef kadar yararlı olmayan ara sayfalara da yönlendirebilir.

Peki Hangi Siteler Risk Altında?

  1. İçerik olarak kısıtlı ve sadece tek bir siteye yönlendirme yapan sayfalar.
  2. Sitenin toplam içerik sayısının %70 çoğunluğunun site dışına link veren hedefli sayfalar.
  3. Hemen çıkma oranı yüksek olan kullanıcılar tarafından ziyaret edilmesi tercih edilmeyen sayfalar.
  4. Yeni açılmış ve kısa sürede link çıkışı yapan sayfalar.
  5. Sadece anahtar kelimeler üzerinden aynı başlığa sahip sitelere yönlendirme gönderen sayfalar.
  6. Konuyla alakalı içerik olmayan ama anahtar kelime üzerinden bağlantı veren sayfalar.

Bu güncelleme ile birlikte beraberinde cezaların oluşacağı da apaçık bir durum. Dolayısı ile bu güncelleme sonrasında sitelerimizi kontrol etmeli ve sadece trafik çekmek amaçlı oluşturduğumuz kaliteli içeriklerin bulunmadığı sayfaları kaldırmamız gerekiyor. Google’ın elde ettiği veriler, her gün gelişen yapay zekası ile birlikte daha özenli ve programlı bir şekilde yolumuza devam etmemiz gerektiğini gösteriyor.