2017de-sosyal-medya-video

Hiç şüphe yok ki sosyal medyada 2016 videonun yılıydı. Tüm sosyal medya araçlarının en önem verdiği özelliklerden olan video görüntülemeleri günlük 10 milyarı buluyor. Sosyal medya platformları kullanıcıların bu video alışkanlıklarından yararlanmak için algoritmalarını videoları öne çıkarmak için düzenledi. Ayrıca video sistemlerine altyazı ve otomatik oynatma özellikleri eklemenin yanında canlı yayın imkanını da sundular.  Sosyal medya çoğu işletmenin pazarlama çabalarında önemli konumda olduğu (ve olması gerektiği) için, 2017de sosyal medyada neden video kullanmanız gerektiğini size açıklamak istedik.

 

Videolar Satın Alma Kararlarını Etkiliyor

Eğer kullanıcıların %59’unun metin okumak yerine video izlemeyi tercih etmesini ve pazarlamacıların %51’nin videoyu geri dönüşüm potansiyeli en yüksek araç olarak göstermesini düşünürsek, video içeriklerin geçici bir moda değil gereklilik olduğunu görebilirsiniz. Videonun popülerliği giderek artıyor ve markalara günlük 2.3 milyar kişiye ulaşabilme imkanı sunuyor.

 

Brightcove tarafından yapılan araştırmaya göre, kullanıcılar sadece sosyal medyada video izlemek için bile haftada ortalama altı saat zaman harcarken katılımcıların %79’u videonun bir markayı tanımak için en iyi yol olduğunu söylüyor. Sosyal medya videolarını müşteri davranışlarıyla beraber incelediğimizde, kullanıcıların %74’ü video izlemenin satın alma kararlarında etkili olduğunu söylüyor. Buna ek olarak %49luk bir oran da sosyal medyada video izlemenin satın alma kararlarını direkt olarak etkilediğini söylüyor.

 

Sosyal Medyada Video Kullanımı Hiç Bu Kadar Kolay Olmamıştı

Sosyal medya ağlarıyla ilgili ana sorunlardan birisi her birinin kendilerine has kullanıcı davranışlarına ve video formatlarına sahip olması. İşletmeler (veya dijital pazarlama uzmanları) tüketicilerin isteklerini karşılamak için dikkatli hedeflemeyi, sosyal ağların her birine özel yaklaşımları uygulamalıdır. Tabii ki bunlara ek olarak bir de kitlenizin video izleme alışkanlıklarını iyi anlamalısınız. Bunların üzerine bir de her bir sosyal ağ için farklı olan ideal video sürelerini göz önünde bulundurmalısınız: Facebook’ta 2 saate kadar uzunlukta olan videolara reklam çıkabilirken bu süre Instagram’da 60 saniye iken Twitter’da ideal süre ise 30 saniye. Ayrıca Snapchat’te içerik paylaşmak istiyorsanız maksimum 10 saniyelik bölümlerde olmalı.

 

Video uzunlukları sosyal medya platformlarında neden mi birbirinden bu kadar farklı? Çünkü her platform kullanıcılarına farklı bir kullanım yolu sunuyor ve bu nedenle kullanıcıların izleme alışkanlıklarını etkiliyor.

 

İşletmeniz için yapmanız gereken ise öncelikli olarak hedef kitlenizin hangi sosyal medya platformlarında daha fazla zaman geçirdiğini ve içerik izlediğini bularak bu platformları video içerik takviminizde öncelikli sıraya koymak. Bizim markamız özelinde bakacak olursak YouTube ve Facebook’un bizim için en önemli olanlar olduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzden aşağıda izleyebileceğiniz Neden SEO Ajansına İhtiyacınız Var? videomuzu bu iki platformda en iyi performansı gösterecek şekilde oluşturduk ve bu iki platformdaki erişimi arttırmak için diğer sosyal medya araçlarını kullandık.

Markanız İçin En İyi Video Pazarlama Stratejisi

Maalesef ki konu sosyal medya olduğu zaman herkese cuk diye oturan bir strateji söz konusu değil. Eğer sosyal medyada hedef kitlenize daha iyi erişim sağlamak istiyorsanız bu konuya ciddi manada kafa yormalısınız. Hedef kitlenizin yaş grubu ne? Hangi sosyal medya araçlarında daha çok zaman geçiriyor? Video izleme alışkanlıkları nedir, ne tarz videolara daha fazla ilgi gösterir?

 

Tüm bu soruların cevabını bulmadan bir strateji oluşturmak imkansız, oluşturulsa bile en iyi ihtimalle etkisiz bir adım olur.

 

Eğer markanız için nasıl bir video ve sosyal medya stratejisi oluşturmanız gerektiğine karar veremiyorsanız bir seans ücretsiz danışmanlık için bize ulaşarak yardım talep edebilirsiniz.