seo trendleri 2017

2016 yılının bitmesine daha iki ay var ve şimdiden 2017 yılının getireceği dijital pazarlama trendlerine hazırlanmaya başladık bile.

Bu trendlerin başında ise Google Penguen Güncellemesi ve yerel aramalarda doğru sonuçlar vermek için kararlı adımları var.

SEO için 2017’de önemli olan ne? Nelerin önemli olacağı konusunda biraz araştırma yaptık ve anlaşılan içerik yine en çok önem taşıyan madde olamaya devam edecek. Ama SEO için aynı değerde önemli başka kriterler de var ve yüksek sıralamalar almak için bunlara da dikkat etmeniz gerekiyor.

İyi haber artk “kaliteli, zengin içerik”in nasıl olması gerektiği konusunda iyi bir anlayış olması.

Kötü haber? Bu tarz içerikler yok.

Başlıktan anlayabileceğiniz gibi bu içerik 2017’de SEO Başarısı İçin 8 Önemli Faktör hakkında ve işte o başlıklar:

1. İçerik

Gerçek içerik. Kaliteli içerik. İyi yazılmış, iyi araştırılmış, kusursuz metinli, yüksek kaliteli görselli, çekici videolara sahip, kitlenize her seferinde ayrı bir değer katan içerik.

2. Sayfa Başlığı

Çok sık bir şekilde SEO düzenlemesi yapan kişiler ve geliştirme ekipleri Sayfalara başlık vermeyi unutabiliyor ve bu yüzden sıralamalar negatif yönde etkileniyor. Sayfa başlıkları düzgün yapıldığı takdirde uzun anahtar kelimelerde bile üst sıralarda çıkmak bile imkansız değil.

3. Yerel Optimizasyon

Pigeon Güncellemesi ile yerel aramalar ile yüksek kaliteli içeriklere ayrı bir odak geliyor. Yerel aramaların %80’inin mağaza içi ziyaretlere ve satın alma kararlarına yönelmesi nedeniyle işletmelerin bu konuda kendilerini hızlı bir şekilde toparlamaları gerekiyor.

4. Sayfa Görünümü ve Gezinme Yapısı

Konu dijital pazarlama olduğunda farklı konular üzerinde çalışan ekiplerin birbiriyle uyumlu olması bir zorunluluk haline geldi. Eğer halen bunu yapmadıysanız tasarım ve geliştirme ekibinizi arama motoru optimizasyonuna dahil etmenizin zamanı geldi. Web sitenizin sayfalarının responsive olması ve Kullanıcı Deneyimi/Görüşü önemsenerek yapılması gerekiyor. Aksi taktirde alt sıralarda bulunmaktan kurtulmanız mümkün görünmüyor.

5. Link Profili Temizliği

Web siteleri link profillerinde çalışmak için artık bir Google uyarısı ve alarmı bekleyemez. Tedbirli olmak için her gün birkaç dakika ayırarak link profilinizi incelemeniz ve sağlıksız linkleri kaldırmalı veya reddetmelisiniz. Bu tedbirli davranış sürekli geçerli olmalı.

6. Kaliteli Backlinkler

Link profili temizliğinin hemen ardından kaliteli backlinler geliyor. Burada yapmanız gereken yine kaliteli içerikler üreterek bu içeriklerden faydalanan kaliteli insanlardan kaliteli backlinkler elde etmeye çalışmak.

7. Sosyal Medya

Sosyal medyanın Google’da yüksek sıralamalar konusunda faydalı olduğu konusunda açık bir gösterge yok(Hatta Matt Cutts böyle bir şeyin olmadığını sürekli söylüyor). Ama her sosyal medya aracının kendisine ait bir filtreleme ve kaliteli içerikleri üst sıralara çıkarma algoritması olduğu su götürmek bir gerçek. Eğer bu içerikler tıklamalar, paylaşımlar ve bağlantı gönderimleri sağlıyorsa, burada kesinlikle bir bir etkileme durumu mevcut.

8. Düşük Performanslı İçeriklerin Çıkarılması

Eğer web sitenizin sayfaları için henüz bir inceleme yapmadıysanız, hemen yapmanız gerekiyor. Diğer sayfalara link vermek dışında bir şey yapmayan içeriklerinizi ya tekrar yazın ya da tamamen kaldırın.

Bu sayfaları nasıl mı bulacaksınız? Google Analytics üzerindeki hemen çıkış oranlarına bakın ve web sitenizdeki ortalama çıkış süresiyle karşılaştırın.