on-page-seo-faktorleri-2017

Konu On-Page SEO olduğunda eminiz meta etiketleri ve anahtar kelime yoğunluğu konusunda yeterince şey duydunuz.

Eğer web sitenizde hemen bugün kullanabileceğiniz uygulanabilir taktikler öğrenmek istiyorsanız bu infografiğe bayılacaksınız.

Web sitenize arama motorlarından daha fazla organik trafik çekmenizi sağlayacak bu basit kontrol listesi şöyle:

on-page-seo-kriterleri-2017

on-page-seo-kriterleri-2017

1.SEO Uyumlu URL Kullanın

Google bir URL’deki ilk 3-5 kelimenin daha fazla öne çıkarıldığını belirtti.

Bu yüzden URL’lerinizi kısa ve etkileyici yapın.

Ve anahtar kelimenizi her zaman URL içerisinde geçirmeye özen gösterin.

2.Başlığı Bir Anahtar Kelime İle Başlatın

Başlık etiketi en önemli SEO kriteri.

Genel olarak anahtar kelime başlıkta ne kadar baştaysa arama motorlarında o kadar önem kazanıyor.

Anahtar kelimenizi her zaman en başta kullanmak zorunda değilsiniz. Ama eğer özellikle hedeflediğiniz bir anahtar kelime varsa, başlığın başlangıç kısmına koymaya özen gösterin.

3.Başlığa Tamamlayıcılar Ekleyin

“2016”, “en iyi”, “rehberi” ve “incelemesi” gibi tamamlayıcı kelimeler kullanmak anahtar kelimenizin uzun versiyonları için şansınızı arttırbilir.

4.Blog Yazısı Başlığını H1 Etiketi İçerisin Koyun

H1 etiketi “başlık etiketi”niz. WordPress gibi içerik paylaşım araçlarının çoğu bunu otomatik olarak blog içeriklerinizin başlığına koyuyor. Eğer durum böyleyse sorununuz yok demektir.

Ama bazı temalar bu ayarı değiştiriyor. H1 etiketinin düzgün kullanıldığından emin olmak için web sitenizin kodunu kontrol edin.

5.Medya İçerikleriyle Göz Kamaştırın

Metinler içeriğinizi ancak bir yere kadar götürebilir. Etkileyici görseller, videolar ve tablolar kullanarak kullanıcıların web sitenizden hemen çıkma oranlarını düşürebilir ve web sitesinde geçirilen zamanı arttıyor. Bunlar en önemli kullanıcı deneyimi faktörlerinden ikisi.

6.Alt Başlıkları H2 Etiketi ile Kullanın

Anahtar kelimenizi en az bir alt başlıkta geçirin… ve bu başlığı H2 etiketi içerisine yerleştirin.

7.İlk Yüz Anahtar Kelime İçerisinde Anahtar Kelimenizi Kullanın

Anahtar kelimeniz metininizin ilk 100-150 kelimesi içerisinde geçmelidir.

Bu doğal bir şekilde yapmanız gereken bir şey.

Ama çoğu kişi uzun uzun giriş kısmını yazarak anahtar kelimelerini çok sonraları kullanıyor. Bunun yerine anahtar kelimenizi ilk 100 kelime içerisinde kullanmaya çalışın. Bu, Google’ın sayfanızın neyle alakalı olduğunu anlamasını kolaylaştıracaktır.

8.Uyumlu Tasarım Kullanın

Google mobil uyumlu olmayan web sitelerini 2015 yılında cezalandırmaya başladı. Gelecekte bu duruma daha da önem vermeleri büyük bir olasılık. Web sitenizi mobil uyumlu yapmak istiyorsanız Tüm cihazlara uyumlu tasarım seçmenizi öneririz.

9. Referanslarda Link Kullanın

Alakalı sayfalara giden referans linkleri Google’ın bir sayfanın konusunu anlaması konusunda yardımcı oluyor. Son araştırmalar referans linki veren web sitelerinin vermeyenlerden daha iyi sıralama aldığını gösteriyor.

10. Site İçinde Link Verin

Her yazınızda web sitenizdeki diğer sayfalara 2-3 link vermeye çalışın. Eğer harika bir site içi link verme örneği görmek isterseniz, Wikipidia’yı inceleyebilirsiniz.

11. Sitenizin Hızını Artttırın

Google web sitesi hızının bir sıralama ölçütü olduğunu açıkça belirtti. Ayrıca, araştırmalara göre kullanıcılar yüklenmesi 4 saniyeden fazla süren web sitelerini bir daha ziyaret etmiyor. Web sitenizin hızın CDN kullanarak, görsel boyutlarını küçülterek ve daha hızlı hosting hizmetine geçerek sitenizin hızını arttırabilirsiniz.

12. LSI Anahtar Kelimeleri Kullanın

LSI Anahtar Kelimeler Google’ın web sitenizin alaka düzeyini(ve kalitesini) ölçmek için kullandığı asıl anahtar kelimenize yakın olanlara verilen isimdir. Her gönderinizde bunları kullanmaya özen gösterin.

13. Görsel Düzenlemesi

Görsellerinizin adının anahtar kelimenizle alakalı olduğundan(örneğin, on-page-seo-kriterleri-infografil.png) ve anahtar kelimenizin Görsel Alternatif Metninin parçası olduğundan emin olun.

14. Sosyal Medya Paylaşım Butonlarını Kullanın

Sosyal paylaşımlar web sitenizin sıralamasında direkt bir etkiye sahip olmayabilir. Ama sosyal medya paylaşımları içeriğinizin daha fazla kişi tarafından görülmesini sağlar. Ve daha fazla kişinin görmesi daha fazla link alma şansı doğurur. BirghtEdge tarafından yapılan bir araştırma sosyal medya paylaşım butonlarının olmasının paylaşımı %700 oranında arttırabildiğini gösteriyor.

15. Uzun İçerik Paylaşın

Uzun içeriğe sahip içeriklerin Google üzerinde daha yüksek sıralamalar aldığı bir çok araştırma ile kanıtlanmıştır.

16. Kalma Süresini Arttırın

Eğer bir kullanıcı web sitenize geli gelmez geri düğmesine basıyorsa, kötü sayfa kalitesinin göstergesidir. Bu yüzden Google web sitenizin kalitesini ölçmek için “kalma süresi”ni kullanıyor. Ortalama kalma sürenizi insanların okuma süresini arttıracak uzun ve etkileyici içeriklerle arttırın.