sosyal-medya

Sosyal Medya Stratejileri: Nereden Başlamalı?

Sosyal medya siteleri her pazarlama stratejisinin gerekli bir parçası, ama aynı zamanda da SEO stratejinizin de parçası olmalılar. Sosyal medya daha da popüler oldukça, Google ve diğer arama motorları artık onları daha fazla görmezden gelemiyor. Tweetler ve Facebook gönderileri Google’da en üst sıralara çıkmıyor ama, Facebook profilleri ve sayfalarının çıktığından emin olabilirsiniz. Ama hangi sosyal medyayı kullanacağınızı nereden bileceksiniz? Bu blog yazısında size iş bitirici sosyal medya stratejisinin adımlarını attıracağım ve hem kitlenize hem de işinize en uygun olan sosyal medya planını bulacaksınız.

basari-plani

İşinize en uygun sosyal medya kanalı hangisi?

Sosyal medya stratejinizi kararlaştırmanın ilk adımı hangi sosyal medya kanalında bulunmak istediğinize karar vermektir. Diğer bir deyişle, belli bir sosyal medya aracı şirketinizin mesajına ve markasına uyuyor mu? Bundan daha da önemlisi: Bu sosyal medya aracı sizin aradığınız seçenekleri ve ulaşım hedefini karşılıyor mu?

Facebook ve Twitter gibi sosyal medya araçları, reklam ve tanıtım için bir çok yol sunuyor. Bu platformlar marka ve şirketinizi takipçilerinizin ötesinde bir çok kişi tarafından bilinmesi için faydalı olabilirler. Diğer sosyal medya araçlarıyla bu daha zor olabilir ve aynı sonuçları almak için daha fazla çabalamanız gerekebilir. Bu yüzden var olmayı düşündüğünüz sosyal medya aracında bulunmanızın şirketiniz açısından ne anlama geleceğini düşündüğünüzden emin olun. Bu seçiminizin işletmenizin nasıl algılanmasını istediğinizle örtüştüğünden emin olun.

(Arzuladığınız) Kitleniz Hangi Sosyal Medya Aracını Kullanıyor?

Faklı insanlar farklı sosyal medya türlerini kullanıyor. Bu yüzden kitlenizin hangi sosyal medya aracını kullandığını bilmeniz gerekiyor. Bunu bildiğiniz zaman kitlenizi tanımaya başlayacaksınız. Bu, biraz çaba ve araştırma gerektiriyor ama sonucu bu çalışmalarınıza kesinlikle değecektir. Örneğin; şirketiniz çoğunlukla işletmeden işletmeye satış alanında çalışıyorsa, LinkedIn’de kesinlikle aktif olmanız gerekiyor. Eğer genç bir kitleniz varsa, Snapchat, Vine, Tumblr ve Instagram gibi araçları kullanmanız daha iyi olacaktır. ABD’de yapılan ve sosyal medya kullanıcıların yaşlara göre platform tercihlerini gösteren aşağıdaki grafiğe baktığınızda tablo sizin için biraz daha açık olacak:

sosyal-medya-kullanim-oranlari

Görmezden Gelemeyeceğiniz Sosyal Medya Araçları

Şu anda görmezden kesinlikle gelemeyeceğiniz bir sosyal medya aracı var: Facebook. Neden mi? Göstereyim:

sosyal-medya-grafigi

An itibariyle Facebook’un her ay neredeyse 1.5 milyar kullanıcısı var. Bu bütün dünya nüfusunun %20sinden fazlasının ayda en az bir kere Facebook’ta olması demek. Bu yüzden kesinlikle katılmanız gereken koronun neden Facebook olduğunu anlayabilirsiniz.

Bu yüzden bir blogun veya websitesinin Facebook sayfası olmama gibi bir şansı yok. Ve tüm gönderilerinizin Facebook’ta paylaşılması şart. Bu yolla, sizi takip eden herkes yeni gönderilerinizi Zaman Akışı’nda görecektir. WordPress bunu her makale yayınladığınızda otomatik olarak yapabiliyor. Bazen insanlar Facebook’ta gönderilerinizi beğenir, paylaşır veya yorum yapar ve bu şekilde gönderileriniz daha fazla insan tarafından görülmüş olur.

Sosyal medya stratejiniz hakkında iyice düşünün!

Bu yazıdan almanız gereken temel ders, başlangıç yapmadan önce sosyal medya stratejinizi belirlemiş olmanız. Zamanınızı, emeğinizi ve zamanınızı yanlış platform ve/veya yanlış amaçlar peşinde kaybetmek kolaydır. Bu yüzden şu 3 soruyu sürekli aklınızda tutun:

Sosyal medya aracılığıyla kime ulaşmak istiyorum?
Hangi sosyal medya aracı işletmeme en uygun?
Hedef kitlem hangi sosyal medya aracını kullanıyor?

Sosyal Medya Hakkında Daha Detaylı Bilgi Almak için ücretsiz e-bülten aboneliğinizi başlatabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşabilirsiniz…