instagram pazarlama

 

En Etkili Instagram Pazarlama Yöntemleri

Kullanıcı sayısı ile şaşırtan ve günde ortalama 40 milyon fotoğraf paylaşılan Instagram, pek çok amaç için kullanılan bir sosyal mecra. Özellikle markalar, artık müşterilerinin nerede olduğunu biliyor. Bir marka, pazarlama stratejilerinde, temelde müşterilerini nerede bulabileceğine bakar. Instagram ‘ın bu kadar hayatımıza girmesi ile birlikte gördük ki, markaların aradığı müşteriler Instagram’da yer alıyor. Böylece farklı nitelikte stratejiler söz konusu olmaya başlamıştır. Instagram’da sizin için önereceğimiz avantajlı pazarlama stratejileri de örnek teşkil edecek bazılarıdır. Her biri doğru şekilde hayata geçirildiğinde, markalar için büyük kazançların sebebi olabilir. Şimdi hep birlikte bakalım, Instagram dünyasının en iyi, en etkili pazarlama yöntemleri nelermiş…

1. Instagram’da paylaşılan fotoğrafların niteliği çok önemli!

Instagram’da sadece fotoğraf paylaşmak yetmiyor. Aynı zamanda paylaşılan fotoğrafın niteliği de çok önemlidir. Çünkü her bir fotoğraf duygulara hitap eder, yani duyguları harekete geçirmesi ile ancak ilgi çekebilir. Elbette fotoğrafınız ile paylaştığınız metin de önemlidir ama ilk olarak bakılan fotoğraftır ve asıl ilgiyi çeken de fotoğraf olmaktadır. Diğer taraftan fotoğraflar markalar ile insanlar arasında bir iletişim kurar. Oluşturulan yakınlık da fotoğrafın önemine dikkat çekmektedir.

2. Profesyonel görünüm!

Markanızın adına oluşturulan Instagram sayfasının profesyonel bir görünüme sahip olması çok önemlidir. Hatta bunun için Twitter ve Facebook hesapları ve web sitesi bilgileri de profilde yer almalıdır. Diğer alanlarda hesabınız aktif olmasa dahi, diğer platformlarda da Instagram’da da daha fazla insana ulaşmanız mümkün olmaktadır. Paylaşımlarınız eş zamanlı olarak farklı platformlarda yer alabilir ve daha fazla insana ulaşmanız bir mecra üzerinden mümkün olur. Bu da asıl amaca hizmet eden bir durum olacaktır. Yani daha fazla insana ulaşmak mümkün olacaktır.

3. Müşterilerinizi tanıyın ve samimi olun…

Paylaşımlarınızda işinize odaklanmak yerine, bu alanın bir sosyal platform olduğunu bilerek paylaşımlar yapmalısınız. Yani sizin ürününüze ihtiyaç duyabilecek insanları iyi tanıyın, müşteri analizinizi yapın ve paylaşımlarınızı da bu kişilerin ihtiyaçlarına göre yapın. Gereksiz bir resmiyet ve ürün tanıtma amacı taşıyan paylaşımların yerine, daha samimi ve müşterilerini önemseyen paylaşımlarda bulunabilirsiniz. Bu durum sizin müşterileriniz ile olan iletişiminizde çok önemli olacaktır. Kendinize hizmet ediyormuş gibi görünen içeriklerden ziyade, bu tip paylaşımlar yapmanızın size daha kısa sürede daha olumlu dönüşler sağlayacağı da aşikârdır.

4. Düzenli paylaşımlar!

Genellikle düzenli paylaşım yapmak denildiğinde durum biraz yanlış anlaşılıyor. Düzenli paylaşım yapmak çok önemli fakat bu durum çok sık paylaşım yapmak anlamına gelmiyor. Takipçilerinizi sıkmadan paylaşımda bulunmanız gerekiyor. Fazla yoğun paylaşım yapmak, takipçi kaybı yaşamanıza sebep olabilir. Takipçileriniz ile iyi bir iletişim kurmak ve de bu iletişimi korumak için günde 2 – 3 kez paylaşım yapmalı ve bu standardı korumalısınız. Bu sayede, takipçileriniz sizin paylaşımlarınızı merakla bekleyecek fakat sıkılmayacaktır.

5. Kendinize özel etiketiniz olsun!

Kendinize özel bir etiket oluşturarak Instagram dünyasında daha bulunabilir olabilirsiniz. Üstelik marka olmanın verdiği özelliği daha fazla göstereceksiniz. Bunun yanında, olay, mekân ve konu ile ilgili olarak size özel etiketler oluşturabilirsiniz. Takipçilerinizin de bu etiketi kullanmasını sağlarsanız ise çok daha olumlu dönüşler elde edeceksiniz. Aynı zamanda bu tip etiketleri kullanırken, gereksiz etiketler ile paylaşımlarınızı boğmamaya da özen göstermelisiniz. Üstelik etiketleriniz, ürünlerinizin ya da hizmetlerinizin sıralandığı bir vitrin haline gelecek. Kısacası Instagram’da kısa bir etiketin etkileri, sanıldığından çok daha fazla olmaktadır. Bu tip basit pazarlama yöntemleri ile siz de Instagram’da geniş yer tutabilir, markanızı daha fazla insan ile buluşturabilirsiniz.

İnstagram Hakkında Daha Detaylı Bilgi Almak için ücretsiz e-bülten aboneliğinizi başlatabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşabilirsiniz…